Zlato (oz) / USD
1 908,07
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Portál: Investoři do dluhopisů Sponge mohou přijít o miliony

Investoři do dluhopisů společnosti Sponge Factory Czech mohou přijít o miliony korun. Firma přestala vyplácet výnosy a komunikovat s investory. ČTK o tom včera informoval portál Rizikovedluhopisy.cz. Telefon Sponge Factory Czech uvedený na jejích webových stránkách je nedostupný.

Výnos 9,9 procenta ročně měl být vyplácen dvakrát ročně. První výplata v srpnu 2018 byla bez problému, ale na další splatnou letos 1. února investoři stále čekají. Foto: www.sponge-factory-czech.cz

Sponge Factory Czech emitovala v roce 2018 dvouleté dluhopisy ve jmenovité hodnotě 25.000 Kč o celkovém objemu 20 milionů Kč. Výnos 9,9 procenta ročně měl být vyplácen dvakrát ročně.

První výplata v srpnu 2018 byla bez problému, ale na další splatnou letos 1. února investoři stále čekají, stejně jako na oznámení o svolání schůze vlastníků dluhopisů, uvedl portál.

Zástupci portálu Dluhopisy.cz, který dluhopisy Sponge Factory Czech nabízel, ujišťovali podle mluvčí serveru Rizikovedluhopisy.cz Elišky Skřivanové investory o tom, že jde o bezpečnou investici, čímž je uvedli v omyl.

„Již na první pohled je patrné, že důvěřovat firmě se základním kapitálem 100.000 korun a závazky 200.000 Kč, která ani ne tři měsíce po svém vzniku emituje dluhopisy za desítky milionů a bez dodatečného zajištění, je vysoce rizikové,“ dodala.

Investoři se musí obrátit na Policii ČR

Server rizikovedluhopisy.cz čerpá z neověřených informací, reagoval mluvčí portálu Dluhopisy.cz Martin Opatrný. Portál Dluhopisy.cz je podle něj pouze inzertním webem a žádné konkrétní emise klientům nedoporučuje. „Na různých místech našeho webu výslovně uvádíme, že si investoři mají emise sami prověřovat. Mluvčí z rizikovedluhopisy.cz důvěřivě vychází z tvrzení jednoho investora, který si emisi neprověřil a nyní svaluje vinu na jiné. Klientům v případě emise Sponge Factory pomáháme situaci řešit, přesto, že nás k tomu nic nezavazuje,“ podotkl.

Investorům Sponge Factory Czech zřejmě podle Skřivanové nezbude nic jiného, než se obrátit na Policii ČR a podat návrh na insolvenci. Podle odborníků se však výtěžek nezajištěných věřitelů, tedy věřitelů, kteří podle insolvenčního zákona nemají pohledávku zajištěnou prostřednictvím věci či práva z majetku dlužníka, pohybuje jen okolo čtyř procent z výše pohledávky.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova