Zlato (oz) / USD
2 333,56
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Krupka na Teplicku nesouhlasí s těžbou lithia na svém území

Krupka na Teplicku, která je od minulého roku zapsaná na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO, nesouhlasí se zahájením přípravy na budoucí těžbu lithia na svém území. Přípravné práce chce zahájit vláda prostřednictvím státního podniku Diamo.

Krupka na Teplicku, která je od minulého roku zapsaná na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Foto: Wikimedia

Průzkum a těžba nerostných surovin ohrožuje status světového dědictví, případná těžba by zasahovala do tohoto území. Zahájení prací by obnášelo použití těžké techniky také v této lokalitě, řekl dnes novinářům místostarosta Krupky Rostislav Kadlec (KDU-ČSL).

Hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří podává jedinečné svědectví o vlivu české a saské těžby rud pro rozvoj důlních a dalších souvisejících technologií. Od renesance do 20. století byly Krušné hory centrem, z nějž se šířily hornické inovace do celého světa. Nominace hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří byly výsledkem mnohaleté spolupráce české a saské strany, jež začala už v roce 1998.

„Jakékoli invazivní zásahy ohrožují tento atribut, a pokud ohrožují tento atribut, je to jeden z důvodů možného vyškrtnutí ze světového seznamu,“ uvedl místostarosta. UNESCO o tomto záměru musí povinně informovat ministerstvo kultury. Případné vyškrtnutí ze seznamu by se týkalo i německé strany.

Subjekty, kterých se záměr týká, mohou do 15. března zasílat své připomínky ministerstvu životního prostředí. Podle místostarosty rozhodne o povolení či zamítnutí záměru ministerstvo v letošním roce.

Jednou ze zasažených vyhledávaných památek by mohla být prohlídková trasa u Štoly Starý Martin. Na bagry a další techniku by se naskytl pohled lidem při jízdě lanovkou na Komáří vížku, řekl Kadlec.

Vedení města dnes také upozornilo, že s případnou těžbou by vznikl kupříkladu problém s dopravou, kdy by po území zapsaném na seznam UNESCO jezdily kamiony. Podle předsedy krajského výboru KDU-ČSL Jana Růžičky by kamiony kromě vytěžené horniny vozily také kyselinu sírovou, devastovaly by krajinu a znepříjemňovaly by život místním občanům a turistům. „Nechci tady tu těžbu, která vím, že zasáhne náš život, dodal.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, používá se při výrobě baterií. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia – naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova