Zlato (oz) / USD
1 907,56
0,86 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Jsou podílové fondy terno?

Ke konci třetího čtvrtletí loňského roku měli Češi v otevřených podílových fondech zainvestováno 416 miliard korun, tedy o 50 miliard korun více než v roce 2015. Ze statistiky Asociace pro kapitálový trh (AKAT) vyplývá, že podílové fondy využívá ke zhodnocení svých úspor každý sedmý z nás.

Ilustrační foto: iStock
Ilustrační foto: iStock

I když stále necháváme své našetřené peníze především na běžných, termínovaných a spořicích účtech, spousta z nás si uvědomila, že v době nízkých úrokových sazeb je výnos maximálně jedno procento na spořicím účtu opravdu zanedbatelný, a tak hledáme vyšší zhodnocení. Právě investice na trhu kolektivního investování jsou v posledních letech dynamicky se rozvíjejícím odvětvím.

Máme na výběr domácí i zahraniční otevřené podílové fondy s různou výkonností. Fondy peněžního trhu, fondy dluhopisů, smíšené fondy (akcie a dluhopisy), fondy fondů a také fondy akciové.

Jenže začátečníci se v možnostech prostě nevyznají. A tak si berou na pomoc poradce. Bankovní poradci sjednávají s klienty mnohem více smluv než externí poradci. Poměr je přibližně 80 : 20 ve prospěch bank.

Co dělají banky lépe? Možná to zní překvapivě, ale jejich zaměstnanci obvykle nemají lepší znalosti než externisté. Úroveň většiny investičních poradců, ať už na přepážkách bank nebo na volné noze, není nijak vysoká. I když se najdou výjimky – ti však kromě investic do podílových fondů umí poradit i s nákupem samotných akcií, ETF, dluhopisů či komodit, případně alternativních investic.

Složené úročení jako osmý div světa

Do podílových fondů je vhodné investovat pravidelně – nejlépe měsíčně, abychom rozložili riziko: Někdy nakoupíme levněji, jindy dráž. Také se uvádí pravidlo, že do těchto fondů by měla směřovat pouze třetina úspor, které každý z nás může investovat v dlouhodobém horizontu minimálně pěti let (dluhopisový fond), v případě akciových fondů se doporučuje minimální délka investice po dobu deseti let. Pokud se podíváme do zahraničí, ať už západní Evropy nebo Spojených států, lidé tímto způsobem zhodnocují své peníze mnohem déle – především na penzi.

A pokud akcie (akciové fondy) spadnou například o 20 %, jako tomu bylo loni v lednu, určitě se vyplatí přikoupit levně více akcií nebo podílových listů a případně později prodat dráž, až se dostanou na původní cenu před poklesem, vhodnější je však ponechat investici jejímu dalšímu zhodnocování. Peníze dělají peníze – mimo jiné i úroky z předchozích úroků. Albert Einstein dokonce tvrdil, že složené úročení je osmý div světa. Prý měl peníze opravdu rád.

Dobrá investice? Pražská burza a zlato

V takto nejisté době se investorům nabízejí další možnosti zhodnocení úspor. A v dnešní situaci mnohem zajímavější. Tou první je investice do dividendových akcií – a můžeme nakupovat také na našem RM-Systému, v případě vyšších investic na pražské burze. Při letmém pohledu na současnou cenu akcií a každoročně vyplácené dividendy, nabízejí hned dva kvalitní tituly zhodnocení sedm a osm procent (hrubého, ještě je třeba zaplatit daň z dividend ve výši 15% z výnosu). Vzhledem k pravidelně vypláceným dividendám se tak investor nemusí obávat propadů kapitálových trhů.

Dobrou investicí je nyní nákup fyzického zlata, na kapitálových trzích se jeho cena pohybuje kolem hodnoty 1130 až 1150 USD/unce. Podle technické analýzy je v případě dalšího propadu zajímavé kulaté číslo 1100 USD/unce, v prosinci roku 2015 se cena dostala ještě o 54 dolarů níže.

Nejde o to, koupit nejlevněji, ale za dobrou cenu – a cena žlutého kovu klesá od července loňského roku, kdy dosáhla zhodnocení 1374 USD/unce. Zlato se kupuje především jako uchovatel hodnoty a právě teď nastala vhodná doba k jeho nákupu nebo přikoupení do portfolia.

Dagmar Krátká

Další z kategorie Z domova