„Mírné meziměsíční zakolísání hodnot vypovídá o aktuální úvěrové nabídce a nabídce jednotlivých bank,“ komentovala únorové výsledky analytička Broker Consultingu Michaela Pudilová. Únorový nárůst o 0,63 procentního bodu znamená přiblížení se výsledkům z konce minulého roku, kdy průměrná sazba činila 8,84 procenta. Podle Pudilové jde o krátkodobý výkyv a dál očekává spíše stabilní či mírně klesající vývoj.
„Šlo o výkyv, který mohl být dán specifickou skupinou klientů, kteří si vzali úvěry. Od března plánují banky akční nabídky, proto se očekává pokles sazby,“ řekl ČTK obchodní ředitel společnosti Partners Jan Brejl.
Spotřebitelský úvěr využívají některé domácnosti na pokrytí zbytných výdajů a rodinných potřeb, u nichž financování půjčkou není podle expertů vždy efektivním řešením. Poskytování bezúčelových úvěrů reguluje zákon, pravidla jsou stanovena jak pro poskytovatele, tak i dlužníky.
„Při uzavírání spotřebitelských úvěrů je zapotřebí vždy zohlednit všechny náklady, které s sebou půjčka nese a které ve výsledku ovlivní výslednou cenu úvěru,“ upozornila Pudilová. Žadatel by podle ní měl vždy brát zřetel na pojištění schopnosti splátek, jednorázový poplatek za zřízení úvěru či pravidelné poplatky, například za vedení úvěrového účtu.
Vedle nabízených úroků je potřeba sledovat i roční procentní sazbu nákladů, označovanou zkratkou RPSN. Jde o číslo, podle kterého může spotřebitel lépe vyhodnotit výhodnost či nevýhodnost úvěru a jeho čerpání. Výši RPSN ovlivní délka trvání úvěru, jeho výše, účel a rizikovost dlužníka. „RPSN je užitečný ukazatel pro srovnání nabídek úvěrů různých bank, a to hlavně u úvěrů se stejnou dobou splatnosti a stejným způsobem splácení. Stejně jako u úrokové sazby platí, že čím nižší je jeho hodnota, tím je úvěr pro žadatele výhodnější a méně nákladný,“ dodala Pudilová.
(ČTK)