
Počet nových hypoték v dubnu dosáhl 6389 kusů, což je o 21 procent více než před rokem. V meziročním vyjádření růst objemu poskytnutých hypoték v dubnu zvolnil na 37 procent z březnových 75 procent. Pokud hypotéky udrží dynamiku z posledních dvou měsíců, mohl by objem nových hypoték v roce 2025 dosáhnout 293 miliard Kč, tedy více než o čtvrtinu ve srovnání s loňským rokem, odhadla asociace.
Objem refinancovaných a navýšených úvěrů, interně či z jiné instituce, v dubnu stoupl na 6,2 miliardy Kč. Podíl refinancovaných úvěrů na celkovém objemu poskytnutých hypoték vzrostl na 19,3 procenta, což je nad loňským průměrem 16,9 procenta.
Snížení průměrné úrokové sazby u nových hypoték o 0,44 bodu v porovnání s loňskými 5,09 procenta snižuje měsíční splátky hypotéky přibližně o 1,2 procenta čistého příjmu žadatele, tedy o 1100 Kč.
Průměrná nově poskytnutá hypotéka podle ní v dubnu nepatrně stoupla na 4,08 milionu Kč. Je tak o 14 procent vyšší než před rokem. To odráží kombinaci vyšších cen nemovitostí, růstu mezd a nižších úrokových sazeb, podotkla.
Kombinace poklesu úrokové sazby a vyšší průměrné hypotéky v dubnu letošního roku ve srovnání s průměrnými hodnotami z loňského roku zvýšily průměrnou měsíční splátku hypotéky o 1300 Kč. Splátka hypotéky jeden milion korun s třicetiletou splatností se se současnými úrokovými sazbami pohybuje okolo 5200 Kč.
Současná hypoteční sazba pro refinancování 4,57 procenta ve srovnání s průměrnou úrokovou hypoteční sazbou 2,8 procenta pro nové hypotéky v roce 2019 při zkrácení splatnosti úvěru zvedá měsíční splátky u průměrné hypotéky přibližně o více než 1800 Kč, tedy asi o 3,8 procenta současné hrubé průměrné mzdy, dodala asociace.
Meziměsíční pokles hypotečních sazeb pokračuje jen velmi pozvolna, řekl ČTK ředitel skupiny JRD Jan Sadil. Zájem o hypotéky a vlastní bydlení je podle něj vysoký, cena peněz poměrně stabilní. „Z toho plyne, že na trhu není důvod pro významnější jednorázové zlevnění úvěrů na bydlení ani pro agresivnější marketingové akce bank,“ dodal.
Na růstu podílu refinancovaných úvěrů se začíná projevovat konkurenční boj, kdy je možné u některých bank vyjednat lepší úrokové sazby, než má klient u své stávající, podotkl oblastní ředitel společnosti 4fin Jan Schwarzbach. Pokud se podle něj nižší sazba u jiné banky liší o 0,5 procentního bodu, většina klientů neváhá a banku raději změní. Letos se přitom čeká ukončení pětiletých fixací z roku 2020 se sazbami kolem dvou procent, kterých by mělo být v objemu až 150 miliard Kč, doplnila analytička FinGO Jana Vaisová.
(ČTK)