Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

V ČR zřejmě vznikne centrální evidence dražeb, schválila to vláda

V Česku zřejmě vznikne centrální evidence dražeb, kterou bude spravovat ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Počítá s tím nový zákon o veřejných dražbách, jehož návrh včera schválila vláda. V tiskové zprávě o tom informovalo MMR. Jednorázové náklady na vytvoření tohoto systému mají být pět milionů korun. Zákon má dále například odstranit dosavadní nesoulad s občanským zákoníkem nebo zavést úpravu pro organizaci elektronických dražeb. Předlohu ještě musí schválit Parlament a podepsat prezident.

Úprava elektronických dražeb je v současnosti kusá a existuje pouze ve vyhlášce. To má nový zákon změnit. Foto: iStock

„Díky novému zákonu bude také podpořena elektronizace veřejných dražeb, vznikne nový informační systém pro vyhledávání veřejných dražeb a dražebníků. Stát a územní samosprávné celky budou moci nově zpeněžit veřejnou dražbou nejen vlastní nepotřebný majetek, ale nově i majetek, s nímž jsou oprávněny nakládat, například majetek zajištěný z trestné činnosti či nález,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

V souvislosti s předlohou by se měl také změnit živnostenský zákon. V něm se stávající koncesovaná živnost provádění veřejných dražeb přesune mezi živnosti vázané, a její získání tak bude pro zájemce méně náročné.

Roční náklady na provoz centrální evidence dražeb ministerstvo odhaduje přibližně na 500.000 korun. Plánovaný příjem z pokut je milion korun. „Celkové přínosy soukromému sektoru představují 29 milionů korun ročně,“ uvádí MMR ve své zprávě. Podle ní spočívají výhody zejména v úpravě zveřejňování dražebních dokumentů, zrušení povinnosti odhadu ceny předmětu dražby a prohlídek u dražeb na návrh vlastníka. Dalšími výhodami jsou podle ministerstva úprava doručování a v některých případech zrušení požadavku na ověřené podpisy.

V současnosti platí zákon z roku 2000, který má podle MMR některé zásadní nedostatky. Návrh nového zákona upravuje nesoulad s občanským zákoníkem. Část ustanovení stávajícího zákona je podle MMR nadbytečná, protože je již dostatečně upravena v občanském zákoníku. Úprava elektronických dražeb je pak podle úřadu v současnosti kusá a existuje pouze ve vyhlášce. To má nový zákon změnit.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova