Zlato (oz) / USD
1 919,38
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČNB v listopadu vůbec neintervenovala kvůli kurzu koruny

Česká národní banka (ČNB) v listopadů vůbec neintervenovala na devizových trzích kvůli kurzu koruny. Byl to první měsíc bez devizových obchodů od prosince 2021, vyplývá z informací, které dnes ČNB zveřejnila na svých internetových stránkách. Analytici ale upozorňují, že koruna i bez intervencí zůstala silná, což podle nich pomáhá ke snižování inflace.

koruna
Česká národní banka (ČNB) v listopadů vůbec neintervenovala na devizových trzích kvůli kurzu koruny. Byl to první měsíc bez devizových obchodů od prosince 2021. Foto: iStock

„Pro trh zůstává podstatné, že je ČNB připravena v případě potřeby intervenovat. Tedy, že hlídá horní hranici kurzu před případným útokem spekulantů, podobným jako třeba v červenci, kdy na obranu koruny musela vynaložit deset miliard eur (240 miliard korun),“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. „Z vývoje kurzu koruny v prosinci i v úvodu letošního roku vyplývá, že centrální banka nemusela na trhu zasahovat ani v tomto čase. Je vidět, že koruna se drží sama díky úrokovému diferenciálu a změněným náladám na mezinárodních trzích,“ doplnil.

„Za období od května do listopadu ČNB na obranu koruny proti oslabování vydala v součtu 25,6 miliardy eur (614 miliard korun), což odpovídá 15,9 procenta celkových devizových rezerv z jejich maxima v dubnu 2022. To činil jejich objem 160,4 miliardy eur (3,8 bilionu korun),“ uvedl analytik Komerční banky Jaromír Gec.

Odborníci se shodují, že silná koruna pomáhá snižovat tuzemskou inflaci. „Silnější koruna je pozitivním faktorem pro další vývoj inflace, kterou by snížení dovozních cen mohlo srazit dolů rychleji. Zvlášť když příznivý vývoj zaznamenávají třeba i ceny námořní dopravy, které v celosvětovém měřítku propadly meziročně o přibližně 80 procent,“ uvedl Dufek.

„ČNB svými intervencemi podporuje korunu s cílem nenechat ji oslabit, a tedy dále nezvyšovat dováženou inflaci. Současná bankovní rada preferuje tento nástroj před zvyšováním úrokových sazeb,“ uvedl Gec. Upozornil však, že vzhledem k očekávanému nástupu recese a k poklesu úrokového diferenciálu mezi Českem a eurozónou je pravděpodobné, že koruna bude v dalších měsících klesat ze svého současného maxima.

Koruna na přelomu loňského a letošního roku výrazně posílila k euru. Ve středu 4. ledna se dostala až pod hranici 24 Kč/EUR, takže dosáhla nejsilnější úrovně za skoro 12 let. V pátek koruna uzavřela obchodování na 24,02 Kč/EUR a na 22,66 Kč/USD.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova