Zlato (oz) / USD
1 910,31
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Československé svatováclavské dukáty mají hodnotu milionů korun

Hodnota vzácných ročníků československých investičních mincí se pohybuje v řádech milionů korun. Svatováclavské dukáty se razily v letech 1923 až 1939 a v roce 1951 a nesloužily běžnému oběhu. Hodnotné jsou i pětihaléře z roku 1924. Mezi sběrateli je zájem i o pokusné odražky nebo mince, které se nikdy nedostaly do oběhu. Na dotaz ČTK to uvedl kurátor fondu moderní numismatiky Národního muzea Lukáš Funk.

Svatováclavské dukáty se razily v letech 1923 až 1939 a v roce 1951 a nesloužily běžnému oběhu. Foto: Wikipedia

Vyhledávanými mincemi mezi sběrateli jsou oběžné mince vzácných ročníků, které byly vyraženy v malém nebo neznámém počtu kusů. „Za nejvzácnější oběžnou minci Československa je považován pětihaléř 1924, který je znám pouze v několika kusech (přesný počet není znám) a jehož cena může dosahovat několika set tisíc korun. Setkat se můžeme i s celou řadou padělků této mince,“ uvedl Funk.

Ceněné jsou také takzvané pokusné odražky, tedy mincovní zkoušky, které nikdy nebyly zařazeny do oběhu. Těch bývá jen několik kusů. „Příkladem mohou být pokusné odrážky prvních nerealizovaných návrhů ČSR mincí, kdy se kromě korun uvažovalo ještě o zavedení měny s názvem sokol, stotina apod.,“ sdělil ČTK Funk.

Zájem je i o nevydané mince, které byly připraveny, ale nakonec nebyly poslány do oběhu. Mezi takové mince patří například pětikoruna z roku 1952, která byla vyražena v plném počtu, ale kvůli změnám spojeným s měnovou reformou v roce 1953 nikdy nebyla uvedena do oběhu. Řada z nich je v soukromých a státních sbírkách.

Rozhodující jsou poptávka, stav a vzácnost

Hodnotnost mincí pro sbírku ovlivňují tři faktory. Jedním je nabídka a poptávka, dále se do hodnoty promítá také stav mince, kdy mince bez známek oběhu mají mnohonásobně vyšší hodnotu, a podstatná je také vzácnost mincí, tedy objem vyražených mincí.

Například padesátihaléřů, jejichž platnost byla ukončena před deseti lety, bylo vyrobeno celkem 453 milionů padesátihaléřů, sběratelé proto spíše vyhledávají vzácné ročníky. Tím je například rok 1998, kdy bylo vyrobeno pouze 25.000 kusů, a v roce 2008 bylo vydáno 17.000 padesátihaléřů, které zamířily pouze do sbírek.

„Jednotlivé mince v dokonalém stavu mají dnes hodnotu u běžných ročníků maximálně desítek korun, u vzácných ročníků však tato cena dosahuje hodnoty mnohonásobně vyšší, výjimečně i tisícikoruny. Svou cenu samozřejmě mají i kompletní sbírky všech ročníků, případně ročníkových sad,“ sdělil Funk ke sbírání haléřových mincí.

Haléř jako nejmenší nominál korunové měny zavedl císař František Josef I. v rámci reformy roku 1892, když Rakousko-Uhersko hledalo náhradu za krejcary a zlatky. Za dobu existence Československa a České republiky byly haléřové mince raženy v celkem osmi nominálních hodnotách: jedna, dva, tři, pět, deset, 20, 25 a 50 haléřů.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova