Zlato (oz) / USD
1 284,91
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
29 618,11
0,03 %
EUR / USD
1,12
0,00 %
USD / CZK
23,05
0,04 %
Z domova
České investice (nejen) na Wall Street

Americká investiční společnost Powder Gate představila projekt investování do mladých amerických firem s potenciálem udělat „díru do světa“. Jejím investorem a spoluvlastníkem je česká společnost bpd partners, která se zabývá správou majetku svých zakladatelů (tzv. family office).

Tadeáš Trojan a Benjamin Pinkas investují do firem, v nichž si podíly koupily i legendy, jako jsou Larry Page, Michael Bloomberg nebo Bill Gates. Foto: Powder Gate

Powder Gate již investovala prostřednictvím svých dvou investičních fondů miliony dolarů například do biotechnologických firem, jako jsou Finch Therapeutics, Ginkgo Bioworks nebo Whole Biome. „O investicích do dalších společností nemůžeme kvůli závazku mlčenlivosti veřejně hovořit,“ uvedl řídící partner Powder Gate Tadeáš Trojan.

„Investujeme do firem v raném stádiu. Hledáme budoucí legendy,“ konstatoval Trojan k prvnímu z amerických fondů, který byl schválen ČNB a který může být v Česku nabízen kvalifikovaným investorům. „Jakmile se nám podaří investovat do malé firmy, která vyřeší velký problém, máme zajištěnu vysokou výnosnost,“ dodal.

A to podle něj dokáže pokrýt i případné ztráty. Firma totiž počítá i s možností, že 60 až 70 procent investic nemusí v raném stádiu vyjít. Trojan dále uvedl, že investiční horizont jednotlivých investic ve venture capital fondu je okolo šesti let.

Američan s českými kořeny a absolvent Harvardské univerzity Benjamin Pinkas, který je druhým řídícím partnerem Powder Gate, k druhému z nabízených amerických fondů firmy (public equities) uvedl, že v hledáčku jsou výhradně malé až středně velké firmy. „Neobchodujeme na akciovém trhu běžným systémem nákupu a rychlého prodeje akcií po jejich zhodnocení. Naším investičním horizontem je u jednotlivých investic období tří až pěti (nebo více) let,“ uvedl Pinkas.

Získávání zkušeností

Powder Gate vznikla v roce 2016 poté, co se Tadeáš Trojan a Benjamin Pinkas seznámili. Oba jsou řídícími partnery firmy, pro niž jako hlavního investora získali českou bpd partners, která zainvestovala větší částku do obou strategií investiční společnosti.

„Jde o řád stovek milionů korun. V minulosti jsme v USA investovali jejich prostřednictvím a byli jsme spokojeni,“ uvedl k tomu předseda představenstva bpd partners Pavel Brůžek s tím, že díky této investiční platformě přímo v USA mají tamnímu akciovému trhu blíže.

S nabídkou pro české investory přišla Powder Gate až letos roce, ale rozhodně ne jako benjamínek. V portfoliu již má investice do firem, v nichž si podíly koupily i legendy, jako jsou Larry Page, Michael Bloomberg nebo Bill Gates. I oni totiž věří startupům, které vyvíjejí léky na léčbu imunologických onemocnění či rakoviny.

A které, jak doplňuje Brůžek „mají potenciál stát se jednorožci neboli společnostmi s tržním kapitálem ve výši alespoň jedné miliardy dolarů“.

Jejich zlatem jsou biotechnologie

Svoji nabídku pro kvalifikované investory z Česka odůvodňuje Trojan následovně: „Myslíme si, že čeští investoři mají nedostatek atraktivních investičních příležitostí. Jejich portfolia často zahrnují příliš hotovosti, jež generuje minimální nebo s ohledem na inflaci spíš záporný výnos. Tato portfolia jsou také nedostatečně diverzifikována jak geograficky, tak z pohledu třídy aktiv a jsou často přeexponována do středoevropského regionu, zejména do nemovitostí. Současně registrujeme rostoucí zájem o startupy.“

Hlavními tématy, na něž se zaměřuje venture capital fond, jsou umělá inteligence, syntetická biologie a pak obrovský obor spojený s globálním růstem populace, kterou bude nutné živit, léčit a spravovat. „Všechny oblasti jsou přitom vzájemně propojeny,“ říká Trojan.

Nemohla nepadnout otázka, zda newyorská Powder Gate zvažuje i konzervativní investice, bezpečné přístavy, jako jsou vzácné kovy, zejména zlato, které mnozí analytici považují za podhodnocené. „Komodity ne. Vyhledáváme však ve svém konzervativním fondu (public equities) dlouhodobě podhodnocené společnosti, které akciový trh přehlíží nebo přehnaně podhodnocuje a u nichž jsme přesvědčeni, že jejich dlouhodobá hodnota je výrazně vyšší,“ říká Pinkas. „Je to jako koupit dolar za míň než sto centů.“

Jen pro elitu

Americké fondy Powder Gate jdou často proti davovému chování akciových trhů. Nechávají si na totiž investiční horizont tří až pěti let. Z toho plyne, že investování jejich prostřednictvím nesměřuje k rychlým, ale ani k riskantním ziskům. A že také nemíří k drobné klientele. Jejich nabídka je určena pro tzv. kvalifikované investory a minimální investice 250 tisíc dolarů. Výnosy nejsou roční, ale spojené s investičním cílem.

„Fondy jsou pouze pro omezený počet zájemců. Cílíme přibližně na deset investorů,“ vysvětluje Trojan. „Bez fyzické účasti na americkém trhu se k tak zajímavým investičním příležitostem český investor prakticky nedostane,“ uzavírá Brůžek.

Rudolf Marek