Zlato (oz) / USD
1 923,74
0,80 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Češi si opět naspořili. A banky na tom vydělaly. Kolem půl miliardy denně

České obyvatelstvo jako by se rozdělilo na dvě části. Jedna dluží bankám především kvůli hypotékám 2,2 bilionu korun, druhá má na bankovních účtech uspořeno 3,3 bilionu korun.

Vklady na neúročených běžných, ale i na špatně úročených spořicích kontech tuzemské banky přesouvají za 7% úrok do ČNB, která jim pak vyplácí souhrnně v průměru kolem půl miliardy denně. Ilustrační foto: iStock

U obou částí to číslo rok od roku stoupá. Podle statistických údajů České národní banky (ČNB) roste jak zadlužení českých domácností na straně jedné, tak úspory českých domácností na straně druhé už třicet let.

Od září roku 2021 také po setinkách roste průměrná úroková sazba u bankovních vkladů. K 1. srpnu činila 2,13 procenta, u termínovaných vkladů zhruba dvojnásobek. Obě čísla jsou vzhledem k inflaci žalostná.

V porovnání například se začátkem roku 2001, kdy byla průměrná úroková sazba 2,53 procenta při inflaci 3,5 procenta, se na začátku letošního roku inflace pohybovala kolem 17 procenta, ale banky na úrocích nabízely v průměru dvě procenta.

Banky tak mají rekordní žně, ke kterým jim české domácnosti včetně živnostníků a firem vydatně přispívají. Vklady na neúročených běžných, ale i na špatně úročených spořicích kontech banky radostně přesouvají za 7% úrok do ČNB, která jim pak vyplácí v průměru kolem půl miliardy denně.

PSALI JSME: Ministerstvo: Úspory i zadlužení českých domácností loni dosáhly rekordní úrovně

A to k 1. srpnu na běžných účtech leželo k jejich potěše 2,92 bilionu korun, z čehož 1,32 bilionu korun patřilo domácnostem. I když se povědomí o možnostech zhodnocení peněz postupně zvyšuje, není to tempo nijak závratné.

Pouhých 7 z 1 328 miliard korun se v červenci z běžných účtů přesunulo do lépe vynášejících finančních produktů. Ale abychom pouze nehaněli, už dva roky se množství peněz na běžných a kontokorentních účtech snižuje. Ještě v červenci 2021 na nich bylo 3,7 bilionu korun.

Podobný trend vykazuje i stavební spoření. Meziměsíčně se objem takto investovaných peněz snížil ze 313 na 311 miliard korun. Tento poklesový trend začal v prosinci minulého roku, kdy měli lidé ve stavebním spoření 329 miliard korun. Před deseti lety to však bylo přes 400 miliard korun.

A ještě jeden zajímavý údaj nabízí finanční statistika ČNB. Z celkových vkladů obyvatelstva České republiky 3,299 bilionu korun bylo uloženo 109 miliard v eurech a celkem ve všech cizích měnách 159 miliard korun. V korunách i cizích měnách dohromady se za poslední měsíc úspory zvýšily o 20 miliard korun.

PSALI JSME: Průzkum: O svoji finanční situaci se kvůli inflaci bojí 95 procent Čechů

Rudolf Marek

Další z kategorie Z domova