Zlato (oz) / USD
1 915,86
0,43 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum: O svoji finanční situaci se kvůli inflaci bojí 95 procent Čechů

O svoji finanční situaci se kvůli inflaci bojí 95 procent Čechů. Dvě třetiny lidí mají větší obavy než před rokem. Kvůli současné ekonomické situaci ubylo lidí, kteří drží peníze v hotovosti nebo na běžných účtech. Téměř 40 procent naopak začalo více spořit. V Česku také přibývá také lidí, kteří své úspory investují. Vyplývá to z průzkumu společnosti Generali Investments mezi více než 1000 respondentů.

O svoji finanční situaci se kvůli inflaci bojí 95 procent Čechů. Dvě třetiny lidí mají větší obavy než před rokem. Foto: iStock

Na rostoucí inflaci Češi podle průzkumu nejčastěji reagují tím, že více spoří. Spořicí produkty považuje za nejvhodnější způsob ukládání peněz 35 procent lidí, o čtvrtinu více než před rokem. Přibylo také těch, kdo považují za nejvhodnější investice do akcií a dluhopisů nebo prostřednictvím podílových fondů. Naopak ubylo Čechů, kteří považují za nejvhodnější nechávat peníze ležet v hotovosti či na běžných účtech. Před rokem to bylo 25 procent lidí, nyní pětina.

„Rekordní inflace, skokový růst cen energií i nejistota spojená s válkou na Ukrajině otřásly způsobem, jak Češi uvažují o financích. Dobrou zprávou rozhodně je to, že tři čtvrtiny lidí se z událostí roku 2022 poučily a více přemýšlí, jak chránit svoje úspory. Na druhou stranu jim ale chybí potřebné zkušenosti k tomu, aby svoje peníze skutečně zhodnotili. Více peněz tedy vkládají do spořicích produktů a fondů krátkodobých investic,“ uvedl obchodní ředitel Generali Investments CEE Petr Mederly.

Zkušenosti s investováním už má 49 procent dotázaných, a to nejčastěji prostřednictvím podílových fondů. Ty aktuálně využívá 32 procent Čechů a z toho polovina v nich drží přes 100 000 Kč.

„Rok 2022 také výrazně zamíchal s tím, do čeho Češi investují. Investorů, kteří sami nebo prostřednictvím fondů investují do akcií, už je více než polovina. Třetina investorů využívá dluhopisy. Navzdory dění na trhu s realitami přibylo i investorů do nemovitostí, které jsou mezi Čechy dlouhodobě oblíbené. Vzhledem k drahým a obtížně dosažitelným hypotékám jsou v tuto chvíli pro investory obzvláště výhodné nemovitostní fondy,“ dodal Mederly.

Výrazně naopak podle něj ubylo třeba investorů do kryptoměn, a to jak kvůli jejich vysoké rozkolísanosti a propadům hodnoty, tak kvůli celkové ztrátě důvěryhodnosti způsobené krachy kryptoměnových burz.

Pro začínající investory může být aktuální turbulentní vývoj na trzích do značné míry zastrašující. Více než 40 procent nových investorů přitom začne mít obavy již při poklesu hodnoty jejich investic o desetinu, upozornil Mederly.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova