„Meziroční růst HDP o 1,3 procenta je nutné brát v kontextu velmi slabého třetího čtvrtletí roku 2023, když spotřeba domácností byla v tomto čtvrtletí velmi výrazně utlumená,“ upozornil analytik společnosti Akcenta MIroslav Novák. Větší vypovídací schopnost podle něj mají údaje o mezičtvrtletním růstu. „Domácí ekonomika tak sice ve třetím čtvrtletí dále rostla, ale tempo oživování zůstává utlumené. Na druhé straně, pokud vezmeme v potaz velmi slabou výkonnost německého průmyslu a zářijové povodně, tak celkový výkon české ekonomiky není až tak špatný,“ doplnil.
„Česká ekonomika se odrazila ode dna, ale pomaleji, než jsme si přáli. Zahraniční poptávka zůstává utlumená a domácnosti utrácejí spíše zdrženlivě. To ve výsledku znamená letošní růst české ekonomiky okolo jednoho procenta s potenciálními riziky směrem níže,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Martin Kron.
„Ve třetím čtvrtletí se již silněji projevuje snižování úrokových sazeb centrální bankou, což vidíme především na pokračujícím růstu spotřeby domácností. Ty začaly být výrazně optimističtější a svými útratami podporují růst HDP. Do konce roku přesto nelze očekávat, že by se vývoj české ekonomiky významněji odpoutal od odhadovaného celoročního tempa růstu okolo jednoho procenta HDP,“ sdělil ČTK Dominik Kohut ze strategického poradenství PwC.
Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka sice ekonomika překonala sérii šoků a vrátila se k růstu, ten ale zůstává pomalý. V příštím roce očekává jeho zrychlení s růstem HDP o 2,4 procenta. Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška by české hospodářství v příštím roce mohlo vzrůst o 2,6 procenta.
Kron ale upozornil, že pro další vývoj české ekonomiky zůstává rizikem vývoj v zahraničí. S tím se shoduje i Kohut, který upozorňuje i na českou závislost na vývoji evropského automobilového průmyslu. „S významným podílem automotive odvětví na českém HDP je pro nás velmi negativní zprávou především stagnující evropský autoprůmysl prohrávající svůj souboj s Čínou na poli elektromobility,“ uvedl.
(ČTK)