
„Kupní síla českých domácností, hlavně těch nízkopříjmových, se stále zotavuje z předchozího inflačního propadu, jejich nálada zůstává spíše opatrná. Tlumicí efekt na ekonomiku měl i vládní konsolidační balíček. Největší mráz ovšem přišel ze zahraničí, hlavně pak z Německa, které se potýká z omezenou investiční aktivitou a klesajícím odbytem na některých klíčových trzích. Celý náš region si navíc stále zvyká na novou, výrazně vyšší, hladinu cen energií, což komplikuje situaci hlavně některým průmyslovým odvětvím. Vzhledem k takto silnému protivětru tak růst o jedno procento lze považovat za uspokojivý výsledek,“ řekl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.
„Za celý loňský rok si česká ekonomika připisuje jedno procento. Ve světle německých výsledků posledních dvou let je to samozřejmě velmi slušný výsledek, ale rozhodně je nesrovnatelný s tempy, na které byla tato země zvyklá před covidem,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. „Ukazuje se, že i náš hospodářský model založený na exportu naráží na své limity, které navíc zesilují drahé energie a bující byrokracie,“ dodal.
Ekonom Deloitte Filip Pastucha upozornil, že hospodářský růst provázel Česko po všechna loňská čtvrtletí. „Po odeznění negativních šoků z minulých let pokračovala ekonomika v růstu po celý rok. V krátkodobém horizontu je to pozitivní zpráva, ovšem problémy slabé poptávky ze zahraničí vlivem strukturálních změn neustávají a budou brzdit výkon ekonomiky v následujících letech,“ uvedl.
Podle analytika Raiffeisenbank Martina Krona vývoj v posledních dvou čtvrtletích 2024 naznačuje, že oživení hospodářství bude pokračovat. „Druhá polovina roku 2024 přinesla naději, že s českou ekonomikou to není tak špatné. Domácnosti začínají více otevírat peněženky a tento faktor by měl přispět k růstu okolo dvou procent v letošním roce. Rizikem je ovšem nevalný výkon našich hlavních obchodních parterů v čele s Německem a také protekcionistická politika (amerického prezidenta) Donalda Trumpa,“ podotkl Kron.
Hospodářský růst kolem dvou procent letos očekávají i další analytici. Ekonomiku podle nich nadále potáhne hlavně spotřeba domácností. „Spotřeba domácností by měla být stejně jako loni tažena kombinací nižší inflace a stále solidního růstu průměrné nominální mzdy, což se projeví v pokračujícím růstu reálné mzdy v české ekonomice,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
(ČTK)