Zlato (oz) / USD
2 503,81
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: Červencová inflace je argumentem pro opatrné snižování úrokových sazeb

Červencová inflace, která skončila mírně nad očekáváním trhu a České národní banky, je argumentem pro obezřetnost při dalším snižování úrokových sazeb. Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila. Koruna proto podle nich reagovala posílením. Za celý rok očekávají růst cen okolo 2,5 procenta. Spotřebitelské ceny v Česku v červenci meziročně stouply o 2,2 procenta po červnovém dvouprocentním růstu. Údaje dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici očekávali setrvání inflace na dvou procentech.

Procento
Červencová inflace, která skončila mírně nad očekáváním trhu a České národní banky, je argumentem pro obezřetnost při dalším snižování úrokových sazeb. Foto: iStock

„Meziroční inflace v červenci mírně vzrostla a dostala se tak nad očekávání trhu i centrální banky,“ řekl ČTK analytik Generali Investments Radomír Jáč. Z pohledu ČNB mohou podle něj data o červencové inflaci sloužit coby argument pro velkou opatrnost ohledně dalšího snižování úrokových sazeb ve zbytku letošního roku.

Koruna mírné zvýšení inflace přivítala podle analytika Banky Creditas Petra Dufka posílením pod úroveň 25,20 Kč za euro, protože místo očekávaného poklesu pod dvouprocentní úroveň inflace vzrostla. Zvýšila tak pravděpodobnost, že ČNB bude opravdu při dalším snižování sazeb postupovat velmi obezřetně, dodal.

Z pohledu ČNB dnešní data potvrzují správnost jejího nedávného postupu, míní analytik Cyrrusu Vít Hradil. Snížení sazeb bylo podle něj jednoznačně na místě, jelikož inflační požár již z větší části vyhasl. „Zbývá ovšem ještě pár doutnajících uhlíků a nebylo by vhodné se s uvolňováním měnové politiky unáhlit. Aktuální tempo snižování základní sazby o 0,25 procentního bodu se tedy jeví jako adekvátní reakce,“ podotkl.

Vzhledem ke zkrocené inflaci a nejnižší nezaměstnanosti ze všech zemí EU se nyní v Česku otvírá prostor pro dynamický růst reálných mezd. Ten může navyšovat spotřebu domácností a tím zásadně přispět k rychlejšímu růstu české ekonomiky,“ upozornil hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Jelikož nominální příjmy domácností rostou rychleji, reálné příjmy se začínají obnovovat, což může pomoci zvyšovat jejich spotřebu, souhlasil analytik Deloitte Filip Pastucha. Inflace již podle něj není hlavní problém české ekonomiky. Proinflačním faktorem by mohlo být výrazné oslabení české koruny. Za celý rok očekává růst spotřebitelských cen o zhruba 2,5 procenta.

Samotná srpnová inflace by měla opět poklesnout z titulu vlivu srovnávací základny, ta však od října začne působit opačně a meziroční inflace tak bude v posledním čtvrtletí letošního roku opět zrychlovat a bude nejvyšší v letošním roce, odhadl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Za celý letošní rok čeká poslední prognóza asociace průměrnou inflaci 2,3 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova