Kira Brecht ze zpravodajského kanálu Kitko informovala, že jedinou komoditou, jejíž výnos za poslední čtvrtletí překonal zlato, je dřevo.
Brecht dále napsala, že negativní úrokové sazby a globální zadlužení nadále podporují poptávku po zlatě. Současný pokles ceny zlata by měl udržet zájem dlouhodobých investorů. Jejich poptávka pak může podpořit ceny žlutého kovu.
Negativní úrokové sazby
Současný trend zavádění negativních sazeb nadále zůstává prorůstovým faktorem pro ceny zlata.
Světová rada pro zlato (WGC) ve své zprávě uvádí, že: „Investoři by měli v situaci negativních sazeb zvážit zdvojnásobení množství zlata v portfoliu. Naše analýza odhaluje, že výnosy ze zlata jsou v dobách nízkých úrokových sazeb oproti běžnému dlouhodobému průměru dvojnásobné,“ uvedla WGC.
Svět pokračuje v zadlužování
Mnoho nejvýznamnějších světových ekonomik pokračuje v zadlužování. To vede ke zranitelnosti finančního systému vůči šokům a krizím. Kitko cituje hlavního analytika společnosti CME Group Erika Norlanda, který uvedl, že „když se celkové zadlužení země, tedy veřejného i soukromého sektoru, přiblíží 250 % HDP, je to nejlepší recept na finanční krizi.
Podle Norlanda se země jako Austrálie, Kanada, Čína, Hongkong, Norsko, Švédsko, Singapur, Jižní Korea, Švédsko a Švýcarsko nachází na této pomyslné hranici anebo se k ní rychle blíží. „Při vysokém zadlužení jde namísto investic velké množství peněz na financování současných dluhů. Jinými slovy to zpomaluje ekonomický růst,“ dodal Norland.
Existuje tak riziko, že věřitelé spustí kolaps dluhem hnané hospodářské expanze. Největším kostlivcem ve skříni světové ekonomiky může být silně zadlužená Čína. Tvrdé přistání nebo dokonce krize ve druhé největší ekonomice světa může mít dalekosáhlé následky.
Autor: Redakce zlato.cz
Zdroj: Kitko News
ČTĚTE DÁL:
Banky v USA omezují výběr hotovosti z bankomatů
„Doktor zkáza“ věří zlatu