Zlato (oz) / USD
1 929,33
0,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlaté puky v zadku?

V kanadském hlavním městě bylo ukončeno soudní jednání v případu Lestona Lawrence (35) obžalovaného z krádeže, praní výnosů z trestné činnosti, držení ukradeného majetku a porušení důvěry. Zaměstnanec Královské kanadské mincovny údajně propašoval ukradené zlato za přibližně 180 tisíc kanadských dolarů. Soudce Peter Doody vynese rozsudek až 9. listopadu.

Královská kanadská mincovna. Foto: www.mint.ca
Královská kanadská mincovna. Foto: www.mint.ca

Případ upozornil na nedostatečná bezpečnostní opatření uvnitř mincovny v budově na Sussex Drive, kde se ročně razí stovky milionů zlatých mincí pro federální Crown Corporation. „Otřesné,“ konstatoval obhájce Gary Barnes, který popsal dokazování žalobce jako kolekci nepřímých důkazů. „A člověk by si myslel, že Královská kanadská mincovna bude mít ta nejúčinnější bezpečnostní opatření. A přitom se tam zlato povaluje v otevřených kbelících.“

Ve skutečnosti to ani nebyla mincovna, kdo objevil údajnou krádež, ale upozornění bankovní úřednice. Lawrence měl malé kruhové kusy zlata, zvané puky, přinášet do výkupu Ottawa Gold Buyers v nákupním centru Westgate na Carling Avenue. Puky vážící asi 210 gramů, čili 7,4 unce, tam prodával za zhruba 6 800 dolarů. Utržené peníze v podobě šeků pak Lawrence ukládal do Royal Bank ve stejném nákupním středisku.

Po čase připadlo jedné pokladní banky podezřelé, že šeky pocházejí výhradně od Ottawa Gold Buyers a že Lawrence pokaždé žádá, aby hotovost byla převedena mimo Kanadu. Podívala se do profilu klienta a všimla si, že působí v mincovně.

Banka poté upozornila mincovnu, pak následovalo policejní vyšetřování. Příkaz k domovní prohlídce však soud nevydal, takže byly nalezeny jen čtyři puky v Lawrencově depozitní schránce. Záznamy výkupny zlata ale potvrdily, že v období mezi 27. listopadem 2014 a 12. březnem 2015 Lawrence prodal spolu s desítkami zlatých mincí 18 puků, za což bylo mu vyplaceno 179 015 dolarů (přibližně 3,3 mil. korun – pozn. red.).

Ale obhajoba kontrovala v několika důležitých bodech. Mincovna nebyla schopna prokázat, že zlato pochází z mincovny. Nemělo žádné označení a žádná ztráta také ohlášena nebyla. Mincovna nebyla schopna prokázat, že puky přesně odpovídají naběračce, jež se používá k nabírání roztaveného zlata během výrobního procesu. Lawrence pracoval jako operátor v úseku rafinerie. Mezi jeho povinnosti patřilo nabírat zlato k testování ryzosti právě naběračkou této velikosti.

Nezodpovězena zůstala otázka, jak se zlato dostávalo z mincovny ven. Soudu bylo řečeno, že detektor kovů při jeho odchodu občas upozornil na odchylku z „bezpečné oblasti“ podobně jako u lidí s kovovými implantáty. Poté se provádělo ruční skenování, ale tím pak Lawrence vždy prošel. Nebylo to nic neobvyklého, napsal server Ottawa Citizen.

Vyšetřovatelé také v jeho skříňce našli plechovku vazelíny, což vedlo k žalobu k přesvědčení, že puky mohly být s její pomocí ukryty v anální dutině, která nemůže detekována pomocí ručního přístroje. Lawrencův obhájce ale argumentoval tím, že si jeho klient mohl zlato mnoha způsoby legitimně koupit včetně mincí, protože mincovna si není ani jista, že k nějakému odcizení došlo. „Ve skutečnosti mincovna neví, jestli něco vůbec chybí,“ konstatoval v závěrečné řeči Barnes.

(rek)

Další z kategorie Články