„Domníváme se, že zmrazení (těžby) na lednové úrovni je pro trh dostačující,“ uvedl po dnešní schůzce v katarském Dauhá saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí. „Nechceme snížení dodávek, chceme uspokojit poptávku, chceme stabilní cenu ropy,“ citovala jej agentura Reuters.
Podle Nuajmího je dnešní krok začátkem procesu, který skupina v příštích měsících posoudí a rozhodne, co dál. „Myslíme si, že další producenti musejí ihned zmrazit (těžbu), včetně Íránu a Iráku,“ aby se trh stabilizoval, uvedl katarský ministr energetiky Muhammad Sálih Sadá. Venezuelský ministr ropného průmyslu Eulogio Del Pino řekl, že rozhovory s oběma těmito zeměmi se budou konat ve středu v Teheránu.
Účast dalších producentů na tomto plánu je ale podle pozorovatelů problematická. Teherán, který je ústředním nepřítelem Rijádu, je totiž po lednovém zrušení mezinárodních sankcí proti Íránu rozhodnut těžbu ropy v příštích měsících razantně zvýšit. Írán v současné době těží přinejmenším o jeden milion denních barelů ropy méně než před uvalením sankcí, jimž čelil kvůli svému kontroverznímu jadernému programu. Zdroj agentury Reuters dnes řekl, že Teherán je o zmrazení ochoten diskutovat, jakmile jeho vlastní produkce dosáhne úrovně před zavedením sankcí. Irák, který je druhým největším producentem ropy v rámci OPEC, dlouho tvrdil, že letos čeká další nárůst produkce. V lednu ale prohlásil, že v případě dohody všech členských a nečlenských zemí OPEC je připraven těžbu omezit. Náměstek ázerbájdžánského ministra ropného průmyslu mezitím dnes agentuře Reuters řekl, že Baku žádné zmrazení vlastní produkce ropy nemá v plánu. Zdroj: ČTK Autoři: kne spr