Na Šanghajské zlaté burze uplynul další týden silné poptávky po zlatě. Od 19. do 23. října bylo staženo 57 tun ze sejfů SGE, této největší čínské zlaté burzy, podle aktuálních údajů zveřejněných v pátek. Letos bylo ze sejfů celkem vybráno 2,119 tun. Tyto odběry vyjadřují objem čínské velkoobchodní poptávky po zlatě, a jeví se, že v roce 2015 dosáhnou více než 2.500 tun, což láme rekord z roku 2013 (2.197 tun).
Výběry SGE ze sejfů byly tento rok ve velkolepém růstu, protože se čínský akciový trh v červnu octl na hranici rozkladu. Mezi červnem a říjnem výběry SGE činily 1.138 tun, což je meziroční nárůst o 37%.
Čínská lidová republika nezveřejňuje výši svého importovaného zlata, avšak podle zahraničních obchodních statistik poskytnutých jinými zeměmi a na základě fyzického obratu SGE můžeme odhadnout, že Čína v roce 2015 dosáhla čistého importu minimálně 1.300 tun zlata, čímž překonala čistý dovoz z roku 2014, který se odhadoval na 1.250 tun.
Zatímco SGE zveřejňuje svá data o výběrech každý týden, statistiky zahraničního obchodu vychází měsíčně. Velkoobchodní poptávka po zlatě v Číně se v posledních měsících zvýšila, ale v tomto momentu čekáme na přesné výsledky, kolik zlata bylo čistě dovezeno za účelem zásobování SGE.
Jak to obvykle bývá, zřejmá fyzická dodávka zlata do Číny přesahuje hranice toho, čemu byste podle mainstreamových médií měli věřit. To je nanejvýš pozoruhodné, jelikož dodávky zlata do Číny roku 2013 byly o tisíce tun vyšší, než to, co konzultantské firmy jako je Světová rada pro zlato a GFMS uvedly v kategorii “čínská poptávka”. Na vídeňské konferenci LBMA (Londýnské asociace pro investiční kovy), která proběhla 18. – 20. října, se opět polemizovalo o tom, že finanční operace čínského Komoditního financování jsou jedinou příčinou, proč některé čínské zlato nelze dohledat.