Údaje mapující situaci na konci dubna hlásí mírný meziroční pokles rozpočtových výdajů, v porovnání s letošním prvním čtvrtletím, ale také došlo ke zpomalení tempa růstu rozpočtových příjmů.
„V dubnu se projevil slabší příliv prostředků z fondů Evropské unie. Silný objem a meziroční růst těchto příjmů z prvního čtvrtletí nebyl dlouhodobě udržitelný. Pro představu: příjmy z EU činily v prvním čtvrtletí 78,8 miliardy korun, samotný duben pak ale zaznamenal příliv pouhých sedm miliard korun,“ konstatoval hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Na výdajové straně státního rozpočtu jsou pod loňskou úrovní jak běžné výdaje tak především kapitálové výdaje.
„Zde ministerstvo financí z mého pohledu realisticky konstatuje, že ačkoli schválený rozpočet pro letošní rok počítá s kapitálovými výdaji nad úrovní rozpočtu 2015, tak skutečné čerpání může být nižší než loni, neboť čerpání prostředků z EU bylo loni mimořádně vysoké. Prostředky z EU byly ostatně jedním z významných tahounů růstu české ekonomiky a s tím, jak tento faktor nebude letos v plné míře zopakován, je třeba počítat i se zpomalením tempa růstu HDP. Očekávám, že z loňských 4,3 % letos růst HDP zpomalí do oblasti 2,2 %,“ okomentoval vývoj rozpočtu Jáč.
Ke zrychlení meziročního růstu došlo naopak u daňových příjmů. Zvýšil se také růst příjmů z pojistného na sociální zabezpečení díky příznivému vývoji na trhu práce. Data z globální ekonomiky a nově i některé průzkumy z české ekonomiky naznačují, že obrázek růstu tuzemské ekonomiky letos skutečně nebude tak růžový, jak tomu bylo v roce 2015.
„I nadále jsem ovšem toho názoru, že ačkoli byl rozpočet na rok 2016 schválen se schodkem 70 miliard korun, tak ambicí české vlády by mělo být udržet letos rozpočtový schodek pod loňskou úrovní, kdy schodek dosáhl necelých 63 miliard. Jakkoli duben sám o sobě zaznamenal schodek, tak vývoj rozpočtového salda za první čtyři měsíce roku jako celek naznačuje, že by se vládě skutečně mělo podařit stlačit letošní rozpočtový schodek pod loňskou úroveň. Pozitivní vývoj na trhu práce a rostoucí spotřeba domácností vytvářejí pro zlepšení rozpočtového salda potřebnou platformu,“ domnívá se Jáč.
Autor: rek
Foto: Shutterstock
ČTĚTE DÁL:
Švýcarská centrální banka vydělává na zlatě
Soros: Čína připomíná Spojené státy před kolapsem hypotečního trhu