
Monte dei Paschi di Siena je nejstarší bankou na světě a třetí největší bankou v Itálii. V letošních zátěžových testech asi pěti desítek evropských bank skončila nejhůře. Ještě před zveřejněním výsledků testů ale představila záchranný plán, který počítá se zvýšením kapitálu o pět miliard eur (135,1 miliardy Kč) prostřednictvím nových akcií, a také s odprodejem nesplácených pohledávek, resp. úvěrů v objemu 9,2 miliardy eur.
Podle Evropské komise je tento plán v souladu s unijními pravidly. Evropská centrální banka (ECB) v červenci schválila plán záchrany banky. Podle agentury Reuters by však záchrana měla přijít ze soukromých zdrojů, protože unijní pravidla od letošního roku pomoc státu nepovolují. Přesto šéf ECB – Ital Mario Draghi – zařídil, že o porušení společných unijních pravidel o nedovolené státní podpoře nejde.
Itálie je čtvrtou největší ekonomikou v Evropě a zároveň jednou z nejslabších. Roky hospodářské stagnace zaviněné nadměrnou regulací a slabou produktivitou se znásobily pochybnými úvěry. Některé státy včetně Velké Británie a Německa, vložily po krizi roku 2008 do záchrany svých bank ohromné množství peněz. Itálie tehdy čelila méně akutním problémům, takže banky neřešila. Špatné úvěry se mezitím nashromáždily. Odhaduje se podle různých zdrojů a způsobů výpočtu, že 8 až 18 % půjčených peněz banky již nikdy nevymohou.
(red)