Zlato (oz) / USD
2 523,85
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Podezření na manipulaci ceny drahých kovů

Další série vyšetřování antimonopolních úřadů – stín podezření z manipulace cen drahých kovů padá na banky USB, Deutsche Bank, Barclays, HSBC, Morgan Stanley a Mitsui.
Mělo se manipulovat s rozpětím spreadů – tedy cen nákupů a prodejů. Manipulace se týkala paladia, platiny, stříbra a zlata a vyšetřování potrvá až do r. 2017.

Švýcarský antimonopolní úřad WEKO zahájil vyšetřování o možné tajné dohodě na trhu s drahými kovy mezi několika velkými bankami. Šetření se týká podezření z dohody o stanovení rozpětí nákup-prodej (spreads), tedy rozdílu mezi nabízenou cenou při nákupu a poptávanou při prodeji, bankami UBS, Julius Baer, Deutsche Bank a mezi dalšími čtyřmi bankami, sdělila agentura Reuters.

Jsou k dispozici nepřímé důkazy, že mezi zmíněnými bankami možná byly uzavřeny zakázané konkurenční dohody o obchodech s drahými kovy ,“ uvádí se v prohlášení WEKO. Mluvčí úřadu dodal, že vyšetřování by mělo být dokončeno v roce 2016 nebo 2017, a konkretizoval, že banky jsou podezřelé z porušování švýcarských firemních pravidel.

Vyšetřování WEKO je další ze série vyšetřování podezření z manipulací na trzích s drahými kovy a na devizových trzích – k americkým a britským úřadům se přidal švýcarský regulátor finančního trhu FINMA. Ten loni uvedl, že zjistil „jasné pokusy“ o manipulaci s cenou drahých kovů (platina, zlato, stříbro, palladium) při vyšetřování obchodních praktik banky UBS. V květnu se pak čtyři velké banky přiznaly k pokusu o manipulaci s devizovými kurzy, a mimo jiné dostaly pokutu téměř šest miliard USD.

Znalci odvětví drahých kovů říkají, že lze obecně očekávat další kontroly, při nichž se však budou vypisovat daleko nižší pokuty než za testy úrokových sazeb.
Regulatorní vyšetřování mají svou úlohu, ale nevidíme nikde známku toho, že by měla nastat nová situace jako u Libor – londýnské mezibankovní nabídkové sazby,“ prohlásil jeden z bankovních zdrojů. Další uvedl: „Regulační pokuty za nekalou soutěž nemohou být nikdy tak vysoké jako pokuty při testech sazeb amerického zahraničního obchodu.“

Zdroje: Daily Telegraph

Další z kategorie Články