Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Otazníky nad Londýnem coby finančním centrem Evropy

Pro 2,2 milionu zaměstnanců britského finančního sektoru znamená vítězství brexitu roky nejistoty a hrozbu ztráty tisíců pracovních míst. Otazníky stojí i nad statusem Londýna coby prvního finančního centra v Evropě.

Londýnský Canary Wharf je sídlem významných bank. Foto: mikecphoto / Shutterstock.com
Londýnský Canary Wharf je sídlem významných bank. Foto: mikecphoto / Shutterstock.com

Akcie pěti největších britských bank se dnes ráno propadly v průměru o 21 procent. Některé z předních světových bank nicméně obavy z katastrofálních dopadů brexitu na bankovní sektor v Británii mírní.

Šéf banky Goldman Sachs Lloyd Blankfein podle agentury Reuters řekl, že jeho instituce, která masivně podporovala setrvání Británie v EU, se řadu měsíců chystala na oba výsledky referenda. Generální ředitel britské banky Barclays Jes Staley prohlásil, že výsledek čtvrtečního hlasování nezasáhne novou strategii bankovní instituce, která chce být „transatlantickou“ bankou zakotvenou v Británii i v USA.

Předseda největší evropské banky HSBC Douglas Flint poznamenal, že dnešek znamená „novou éru pro Británii a britskou podnikatelskou sféru“. „Budeme v příštích týdnech a měsících neúnavně pracovat na tom, abychom našim zákazníkům pomohli zvyknout si a připravit se na novou situaci,“ řekl.

Pro zaměstnance britského finančního sektoru ale brexit znamená nejistotu. Některé investiční banky už dříve varovaly, že by mohly přesunout z Británie tisíce míst, pokud země z EU vystoupí. Nálada v kavárnách a restauracích v londýnském Canary Wharf, kde sídlí HSBC i Barclays, byla dnes ráno ponurá a zádumčivá.

Podle analytiků všechno závisí na tom, jak bude rozchod mezi Evropou a Británií probíhat, na schopnosti Británie udržet si přístup na jednotný evropský trh a ustát výkyvy, které se již projevily v kurzu britské libry.

(ČTK, red)

Další z kategorie Články