Zlato (oz) / USD
2 503,81
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Opravdu si banka Goldman Sachs myslí, že jsou všechny země nakupující zlato hloupé?

Rusko za prvních deset měsíců roku 2015 nakoupilo 5,27 milionu uncí (163 tun) a velmi pravděpodobně zakončilo rok 2015, v porovnání s tím loňským, s 6 miliony uncí v trezoru navíc

Se začátkem nového roku přichází čas, kdy velké banky odhalují lidem seznamy investičních doporučení. Samozřejmě, jak se dalo čekat, žádná „slušná“ banka ani neuvažuje o přidání zlata na svůj „nákupní seznam“ a medvědí (rozumějte: výprodejní, pozn. red.) píseň o zlatě zní nyní hlasitěji, než kdy dříve.
výprodej 02

Goldman Sachs očekává, že cena žlutého kovu spadne na úroveň 1 000 USD za unci, zatímco Bank of America, BNP Paribas a ABN Amro souhlasně očekávají pro rok 2016 pád ceny zlata pod hranici 1 000 USD. To nám připomíná přesně opačný postoj, z doby před několika lety, když ceny zlata raketově rostly. V té době všichni tvrdili, že žlutý kov je velmi důležitý doplněk portfolia a téměř každý běžný člověk v té době uvažoval o jeho koupi.

To se samozřejmě opět ukazuje jako velmi dobrý kontra-indikátor při odhadování vývoje ceny zlata. Čím více je těmito bankami zlato chváleno/zavrhováno, tím větší je šance, že se jeho cena vydá přesně opačným směrem. To můžeme v současné chvíli pozorovat při úrovních 1 080 – 1 060 USD. Zlato si sáhlo na teoretická i technická minima, ale ani jednou se mu nepodařilo prorazit hranici 1 000 USD, přičemž se cena po každém takovém propadu vždy trochu vzpamatovala. To samozřejmě pro většinu lidí nebyl dostatečný impulz k vystoupení z trhů a rozšíření pozic na fyzickém zlatě, přestože si ekonomika stále nevede zrovna dobře. Níže uvádíme širší souvislosti.

Všichni víme, že netradiční země by si stále rády pořídily ještě více zlata a s klesající cenou tyto země zrychlují, už tak vysoké, nákupní tempo. Například Rusko za prvních deset měsíců roku 2015 nakoupilo 5,27 milionu uncí a velmi pravděpodobně zakončí současný nákupní rok, v porovnání s tím loňským, s 6 miliony uncí v trezoru navíc.

To je samo o sobě velmi zajímavý a zarážející fakt, který ukazuje, že i přes kolabující ekonomiku, považují Rusové zlato stále za velmi důležitou součást svých strategických rezerv. Graf níže ukazuje, jak se vyvíjel procentuální podíl zlata na devizových rezervách Ruska.
výprodej 03 přeložit

A očividně v tom Rusko není samo. Jejich sousedé z Kazachstánu navýšili od minulého roku podíl fyzického zlata o 13 % na celkem 28 % oficiální výše státních devizových rezerv.

Stejně tak v nákupech zlata pokračuje Čína a odhaduje se, že jen za říjen a listopad 2015 nakoupili nejméně 35 tun čistého zlata, což během této doby zvyšuje oficiální zlatý poklad Číny o 1,1 milionu uncí. Navíc, když si cena zlata prošla v listopadu korekcí, Číňané zvýšili nákupní tempo o neuvěřitelných 40 % a nebylo by žádným překvapením, kdyby země jen za prosinec dovezla dalších 20-25 tun čistého zlata.
výprodej 04

Ale nejedná se pouze o Rusko a jeho spojence v čele s Čínou, kteří nakupují zlato, ale také Indie oznámila, že očekává celkový roční import zlata na úrovni 1 000 tun. To je zhruba o sto tun více než se původně očekávalo a souvisí to s tím, že zlatníci a šperkaři zvyšují své nákupy, aby ze současných nízkých cen zlata vytěžili maximum.

Tohle všechno nás vede k jedné otázce. Vysvětlí nám Goldman Sachs, BNP Paribas, JP Morgan, Bank od America a další banky, proč nám tvrdí, že se všechny tyhle země snaží znehodnotit své vlastní národní bohatství?

Je to tím, že neexistuje jediný důvod, proč by cena zlata měla nadále klesat a země s patrně nejlepší dlouhodobou vizí (Čína, která zároveň hromadí tolik ropných rezerv, kolik jen jejich nádrže pojmou) si mezi tím nadále plní trezory své centrální banky čerstvě odlitými zlatými cihlami.

Autor: Tyler Durden
Foto: Ohdge
Zdroj: ScoopIt.com
Překlad: stg, Editor: dlh  

Další z kategorie Články