Zlato (oz) / USD
2 512,00
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Klima Antarktidy se neotepluje – naopak, ledu přibývá

Podle nové vědecké studie na Antarktidě ledu přibývá, na rozdíl od severního pólu, kde polární čepičky tají. Většina vědců však zůstává přesvědčena, že se planeta otepluje a klima se mění.

 

shutterstock_303577433

V některých oblastech na Antarktidě se zhušťuje led. To znamená, že kontinent nepřispívá ke zvyšování hladiny moří, což popírá závěry Mezinárodního panelu o změně klimatu z roku 2013. Naopak, oceán tam čerpá vodu tempem čtvrt milimetru ročně, řekl H. Jay Zwally, glaciolog na univerzitě v Marylandu a Goddardově centru pro vesmírné lety NASA, který vedl novou studii.

Samozřejmě to je jedna dobrá zpráva, která nezvrátí trend globálního oteplování, řekl Zwally. Popírači klimatických změn „by v této studii neměli hledat útěchu a ani by ji neměli používat jako argument pro svou věc.“

Mnohem důležitější je mít celistvější pohled na klima, včetně změn na severní polokouli a vývoje vzorců, jimiž se řídí počasí včetně tryskového proudění, řekl Zwally.

V Arktidě se klima otepluje mnohem rychleji než ve zbytku světa, a to je hlavní důvod, proč hladina moře roste, pokračoval glaciolog. Počasí v Antarktidě nelze ztotožňovat s tím nad Arktidou; většina antarktického území zůstává v zimě i v létě pod bodem mrazu, díky čemuž tam odtává jen velmi málo ledu.

Antarktický mořský led nadále zvětšuje svůj objem o 1% každých deset let, což stále platí od posledních publikovaných dat v roce 2002. V Arktidě odtává masa mořského ledu o 1% až 2% ročně namísto o 2% či 3% za dekádu, což byly odhady okolo roku 2000.

Glaciolog Zwally nám sdělil, že se nyní zaměří na tempo řídnutí ledu v klíčové oblasti západní Antarktidy, kde se klima otepluje, a bude tam testovat, zda probíhají změny ve sněhových srážkách. Teplejší oblasti totiž zvyšují množství vzdušné vlhkosti ve vzduchu. Zatímco v západní Antarktidě skutečně došlo ke zvýšení sněhových srážek, není jasné, zda to nebylo jen kolísání vývoje sněhových srážek v období 5 nebo 10 let, řekl Zwally.

Úhrn sněhových srážek v Antarktidě dosahuje asi jen jednoho metru sněhu ročně – mnohem méně, než byl sněhový rekord v Bostonu loni v zimě – což nakonec dává průměr 30 centimetrů ledu ročně. V některých oblastech dokonce napadnou jen dva až tři centimetry sněhu za rok.

Tuto nejnovější studii publikoval časopis Journal of Glaciology.

Pozn. O Antarktidě se mluvilo na konci října v souvislosti s ekologickou konferencí v Hobartu v Austrálii. Jednalo se o projekt na rozsáhlou přírodní rezervaci lokalizovanou v Rossově moři právě na Antarktidě. Zatímco Čína byla pro a jednání se přiblížilo kýženému výsledku, totiž uzavření oblasti pro rybolov, Rusko se vyslovilo proti a celou operaci zhatilo.

Zdroj: Reuters, MarketWatch

Autor: Silvia Ascarelli

Editor: Daniel Hron

 

Další z kategorie Články