Zlato (oz) / USD
1 924,90
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Majetková nerovnost v eurozóně se od začátku krize zvyšuje

Koncentrace majetku se v eurozóně od začátku její dluhové krize zvýšila, nejbohatší rodiny a státy si ještě polepšily, zatímco chudší byly zasaženy nejvíce, především kvůli propadu cen nemovitostí. Vyplývá to ze zveřejněné studie Evropské centrální banky provedené v 84 000 domácnostech.

Koncentrace majetku se v eurozóně od začátku její dluhové krize zvýšila, nejbohatší rodiny a státy si ještě polepšily, zatímco chudší byly zasaženy nejvíce. Ilustrační foto: iStock
Koncentrace majetku se v eurozóně od začátku její dluhové krize zvýšila, nejbohatší rodiny a státy si ještě polepšily, zatímco chudší byly zasaženy nejvíce. Ilustrační foto: iStock

V roce 2014 vlastnilo pět procent nejbohatších domácností v eurozóně 37,8 procenta čisté hodnoty majetku, ještě v roce 2010 to bylo jen 37,2 procenta. Naopak pět procent nejchudších mělo v čistém vyjádření jen dluh.

Dluhová krize zvýšila i nerovnosti mezi státy. Těžce zasáhla především země na okraji společenství, jako je Itálie, Španělsko, Portugalsko a Řecko, zatímco centrální státy v čele s Německem se z ní zotavily rychleji.

Medián majetku domácností v eurozóně se snížil o deset procent na 104 100 eur (2,8 milionu Kč), především kvůli poklesu cen nemovitostí. Propad byl citelný obzvláště v Řecku a na Kypru, kde se medián snížil o 40 procent, o více než 15 procent klesl v Itálii, Portugalsku a Španělsku. Naopak k nárůstu střední hodnoty majetku o 10 procent došlo v Německu a stoupla i v Rakousku, Finsku a Lucembursku.

Deset procent nejmajetnějších domácností eurozóny vlastní majetek ve výši alespoň 496 000 eur. Nejbohatší jsou lucemburské rodiny, medián jejich příjmů představuje 437 500 eur. Třeba v Litvě je to pouze 14 200 eur.

(ČTK)

Další z kategorie Články