Co nás k tomuto ambicióznímu názoru vede? Globální ekonomika je v patové situaci, kde si především americká centrální banka – Fed, nemůže dovolit zvyšovat úrokové sazby. Naopak, víc a víc se hovoří o údajných „benefitech“ záporných úrokových sazeb, ale tento ekonomický paskvil jen dokumentuje bezradnost hlavních centrálních bankéřů světa ve snaze zachránit „záchranný plán“ nastartovaný už po světové finanční krizi roku 2008. Téměř 40 % světových vládních dluhopisů má nyní záporný výnos. A tento trend se teprve rozjíždí.
Začíná se hovořit o negativních úrokových sazbách hluboce pod -1 % u hlavních centrálních bank. Je to jako půjčit někomu peníze, ještě za to zaplatit, a ochotně tak prodělávát. Je dobré si uvědomit dopady na výnosy penzijních fondů, jejichž páteří jsou právě vládní dluhopisy. I české vládní dluhopisy mají až do šestileté splatnosti negativní výnos. Ve světle negativních výnosů a úrokových sazeb se ale zlato, démonizované jako neproduktivní aktivum s nulovým výnosem, začíná jevit jako zajímavá alternativa.
Největší výnosy jsou historicky zaznamenány vždy v první fázi po změně trendu. Očekáváme proto, že se zlato může letos dostat až k úrovni 1433 dolarů. Co je však pro Čechy podstatnější, je fakt, že cena zlata vyjádřená v korunách je nyní pouhých 9,8 % od svých historických maxim dosažených v listopadu 2012 na 34 600 Kč za unci. Je proto velmi pravděpodobné, že se v roce 2016 dočkáme rekordní ceny zlata (v Kč) a budeme následovat 35 měn světa, ve kterých je zlato už nyní na historických rekordech.
Autor: Redakce Zlato a.s.
Foto: Shutterstock