Aktuální statistika financování kampaní, kterou zveřejnila Federální volební komise (FEC), může podle The New York Times posloužit jako pokárání tradičním republikánským sponzorům. Ti totiž do nominačního klání loni na jaře a v létě napumpovali rekordní množství peněz s vírou, že tak vyšlechtí kandidáta s širokou celoamerickou podporou a se sympatiemi nebělošských voličů.
„Místo toho kandidáti okázale podporovaní bohatými sponzory s vazbami na republikánský stranický establishment většinu loni nahromaděných peněz promrhali,“ napsal deník.
Za favority klání o podporu hlavního stranického proudu byli považováni především guvernér státu New Jersey Chris Christie, někdejší floridský guvernér Jeb Bush, guvernér státu Ohio John Kasich a floridský senátor Marco Rubio. Ukázalo se ale, že tito uchazeči o prezidentskou nominaci věnovali hodně peněz na boj proti sobě, aniž by jim to přineslo volební zisk.
Tři čtvrtiny peněz, která hnutí podporujících tyto kandidáty utratila, mířila na negativní vzájemnou kampaň a ne proti Trumpovi a Cruzovi, které vedení strany vnímá kvůli jejich kontroverznosti jako obtížně přijatelné. Například politický akční výbor Right to Rise, který podporuje Bushe, vynaložil jen v lednu 34 milionů dolarů (829 milionů korun). Žádný hmatatelný výsledek ale tyto peníze nepřinesly.
Kasich a Rubio, kteří dosud v nominačním zápase zůstávají, mají dohromady v hotovosti méně než sedm milionů dolarů (asi 170 milionů korun). Naopak Cruz, který je považován za neústupného konzervativce, měl počátkem února 13,6 milionů dolarů (331 milionů korun), což z něj dělá finančně nejsilnějšího republikánského kandidáta. Miliardář a realitní magnát Trump, který zdůrazňuje svou finanční nezávislost, vybral několik milionů dolarů od drobných dárců, několik milionů pak půjčil sám sobě.
Autoři: zpt hej (ČTK)
Foto: Shutterstock