Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Euro je domeček z karet, varuje profesor Issing

„Projekt eura je ve své současné podobě neproveditelný,“ prohlásil profesor Otmar Issing (80), jeden z architektů evropské měnové unie. „Jednoho dne se domeček z karet zhroutí,“ dodal bývalý hlavní ekonom Evropské centrální banky (ECB). Profesor Issing si myslí, že euro zradili politici, že experiment se zvrhl v domněnku, že ve fiskální politice všichni můžou všechno.

Euro je domeček z karet, varuje profesor Issing. Ilustrační foto: Pixabay.com
Euro je domeček z karet, varuje profesor Issing. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Tyto komentáře jsou připomínkou toho, že eurozóně se nepodařilo překonat strukturální nesoulad. Okouzlující kombinace levné ropy, levného eura, kvantitativního uvolňování a méně rozpočtových úspor byly krátkodobé efekty, které již vybledly,“ dodává britský server Telegraph, jenž komentáře profesora Otmara Issinga zveřejnil.

Issing kritizuje Evropskou komisi za to, že se vzdala všech pravidel: „Morální hazard je ohromující,“ řekl. „Evropská centrální banka je na šikmé ploše, smrtelně ohrožená tím, že zachraňuje bankrotující státy, které porušily veškeré dohody a pravidla. Je téměř jisté, že eurozóna v příštím globálním poklesu projde zátěží s vyššími úrovněmi dluhů, nezaměstnanosti i politické únavy.“

Pakt o stabilitě a růstu selhal. Tržní disciplína s intervencemi ECB je pryč, stejně jako fiskální kontrolní mechanismus trhů nebo politiků. To všechno v sobě nese prvky pohromy pro měnovou unii. „Klauzule zakazující záchranu krachujících bank ze strany států je porušována každý den,“ prohlásil v reakci na to, že se tak děje dokonce za souhlasu evropského soudu, který profesor považuje za prostoduchý a výhradně ideologický. ECB podle něj už překročila Rubikon a je nyní v neudržitelné pozici, když se snaží o protichůdné kroky jako bankovní regulátor, exekutor a agent měnové politiky.

Celý ten zmatek se snaží lídři silně zadlužených států zamaskovat před svými voliči. Nepravdivě naznačují, že nějaká forma fiskální unie nebo dluhového narovnání je hned za rohem. Přitom ECB má již za víc než bilion eur dluhopisy zakoupené za uměle nízkých nebo záporných výnosů, což bude znamenat obrovské ztráty, až začnou úrokové sazby růst.

„Vyplout z politiky kvantitativního uvolňování bude čím dál víc obtížnější, protože následky mohou být katastrofální. ECB nyní kupuje podnikové dluhopisy, které patří spíš do koše na odpadky. Takové akce centrální banky byly dřív nemyslitelné,“ zlobí se Issing. Ale protože projekt společné evropské pokladny, který by podvodu jakého se dopustilo Řecko, předešel, je za současné situace nesplnitelný, přiznává profesor Issing, že na svoje výtky nezná odpověď.

„V určitém okamžiku bude Evropa zasažena novou hospodářskou krizí. Nevíme, jestli to bude za šest týdnů, šest měsíců nebo šest let, ale ve svém současném uspořádání nemůže euro nadcházející krizi přežít,“ připojuje Telegraph výrok bývalého předsedy Evropské komise Jacquese Delorse, který svými reformami připravil půdu pro vznik společné evropské měny v roce 2002. Delors tak v podstatě říká totéž, co Issing: Euro je domeček z karet.

(rek)

Další z kategorie Články