„Míry inflace by v následujících měsících mohly být opět záporné, než v druhé polovině roku 2016 oživí,“ uvedl také Draghi. Další zotavování inflace očekává v příštím roce. Pokud jde o hospodářský růst eurozóny, stále přetrvává nebezpečí, že vyhlídky růstu by se mohly zhoršit. „Nejistoty přetrvávají a týkají se především vývoje ve světové ekonomice a geopolitických rizik,“ uvedl také Draghi. Zopakoval, že banka bude v případě nutnosti jednat a použije všechny nástroje, které má k dispozici.
ECB na březnovém zasedání snížila všechny své úrokové sazby na rekordní minima, posílila program nákupů dluhopisů a nabídla bankám další levné úvěry. Snaží se tím podpořit slabou ekonomiku eurozóny a zvýšit inflaci, která je už dlouho na nepřijatelně nízké úrovni.
Základní sazbu ECB snížila v březnu na nulu z dosavadních 0,05 procenta a depozitní sazbu, kterou dává komerčním bankám na úložky, srazila hlouběji do záporného pásma na -0,4 procenta. Program nákupů dluhopisů zvýšila na 80 miliard eur měsíčně (2,2 bilionu Kč) ze 60 miliard eur a sdělila, že do programu budou zahrnuty vedle státních dluhopisů nově i firemní dluhopisy. Banky v eurozóně budou také moci využít nového čtyřletého programu levných úvěrů.
Politika levných peněz ale vyvolala kritiku některých německých představitelů. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble tento měsíc prohlásil, že rekordně nízké úrokové sazby ECB způsobují „mimořádné problémy“ německým bankám i důchodcům. Politika ECB by rovněž mohla podkopat podporu Němců pro evropskou integraci, dodal ministr. Připojil se tím ke stále silnější kritice, která na adresu ECB zaznívá z tábora německých konzervativních politiků. Někteří z nich už otevřeně požadují, aby Draghiho nástupcem byl Němec.
Draghi se dnes podle očekávání proti vlně kritiky ohradil. Upozornil, že ECB je nezávislá a řídí se zákony, nikoli politiky. „Máme mandát zachovávat měnovou stabilitu v celé eurozóně, nikoli pouze v Německu,“ řekl novinářům. Extrémně uvolněná měnová politika ECB podle něj za současného stavu světové ekonomiky není neobvyklá. O další možnosti podpory ekonomiky, totiž přímé distribuci peněz mezi obyvatele eurozóny, se však dnes v ECB nehovořilo, řekl také Draghi. Šéf ECB již dříve k nevoli některých německých představitelů označil tuto možnost podpory za velmi zajímavý koncept.
ECB podporuje ekonomiku eurozóny přílivem nových peněz už celý rok, výsledky programu jsou ale stále sporné. Eurozóna v únoru spadla poprvé od loňského září do deflace, v březnu zůstaly spotřebitelské ceny v meziročním srovnání beze změny. Cílem ECB je mít inflaci těsně pod dvěma procenty.
Zdroj: ČTK
ČTĚTE DÁL:
Brazílii před olympiádou sužují ekonomické potíže
Specializované služby zlatých bank