Zlato (oz) / USD
1 905,28
0,22 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dvě třetiny Britů tvrdí, že po Brexitu nezchudnou

Dvě třetiny Britů si myslí, že opustí-li Evropskou unii, nebudou se mít hůř. Zjištění agentury Ipsos Mori přišlo navzdory varování ministerstva financí, Bank of England, MMF a OECD, jež upozorňují na ekonomické dopady Brexitu. Průzkum veřejného mínění do určité míry naznačuje, že vládní strategie – vyvolat z Brexitu strach – většinu voličů nepřesvědčila.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Ipsos Mori oslovila přes čtyři tisíce Britů. Většina (58 %) věří, že jejich životní úroveň zůstane v následujících pěti letech po Brexitu stejná. Dalších 11 % očekává, že jejich finanční blahobyt by se dokonce mohl zlepšit. Analýza také ukázala, že obavy o ekonomiku by měly být pro rozhodnutí voličů klíčové, důležitější než otázky britské svrchovanosti nebo debaty o imigraci.

„Otázka imigrace a hospodářství by v referendu měly dominovat,“ upřesnil Bobby Duffy, generální ředitel společnosti Ipsos Mori. „Zprávy o kontrole hranic a suverenitě zajímají lidi, kteří chtějí odchod z unie. Avšak otázka, jak by Brexit mohl ovlivnit jednotlivce finančně, je silnější než otázka imigrace,“ dodal Duffy.

Podle průzkumu se nepodařilo přesvědčit voliče o tom, že Spojené království by mělo horší podmínky ve vztazích se zbytkem světa po rozhodnutí odejít z EU. Víc než čtyři z deseti (44 %) věří, že Británie bude mít při vyjednávání dohody o volném obchodu po Brexitu silnou pozici ve srovnání s téměř 27 %, kteří si myslí opak.

Na dotaz, zda by příznivci Brexitu změnili názor, pokud při setrvání v unii měli o 500 liber ročně víc, jen 13 % uvedlo, že by stejně volilo Brexit, 7 % by od Brexitu odstoupilo, přibližně čtyři z deseti si vybrali decentní odpověď, že by se rozhodli správně, pokud by to tak skutečně bylo. „Takže zatímco rétorika v kampani pro setrvání v unii se zaměřila na abstraktní pojmy jako je například sebeurčení, argument o hotovosti v kapsách by zřejmě měl na voliče větší dopad,“ konstatoval Duffy.

V jiném průzkumu, provedeném agenturou ICM, na přímý dotaz, jak budou hlasovat, 45 % respondentů uvedlo, že mají v úmyslu volit Brexit, zatímco 42 % prohlásilo, že chce Británii v politickém bloku EU. „Výsledek průzkumu poslal libru vůči dolaru dolů, protože investoři usoudili, že šance na Brexit stoupla,“ konstatoval Peter Spence, ekonomický korespondent serveru The Telegraph, který výsledky komentoval.

Většina Britů však podle Ipsos Mori nevěří, že by Brexit mohl ovlivnit jejich osobní finance, leč souhlasí s tím, že ekonomika bude trpět. Většina (56 %) věří, že přímé investice do Velké Británie v průběhu pěti let po Brexit klesnou, pouze 5 % si myslí opak. Počet lidí, kteří se domnívají, že se po Brexitu sníží i export, převažuje nad těmi, kteří očekávají, že vzroste, a to v poměru sedm lidí pro pokles ku jednomu pro růst.

(rek)

Další z kategorie Články