Zlato (oz) / USD
1 764,30
0,22 %
Zlato (oz) / CZK
38 036,06
0,19 %
EUR / USD
1,19
0,05 %
USD / CZK
21,56
0,02 %
Články
Čína rozjíždí zlatý fix vyjádřený v juanech

Zpravodajský server Fastmarkets informoval, že nový fix navázaný na juan spustí Šanghajská zlatá burza 19. dubna letošního roku. Zlatý fix je denním vyjádřením ceny zlata dohodou bankovních institucí.

Nastavení parametrů tohoto nového zlatého fixu proběhlo již v lednu a mělo by sloužit ke snadnějšímu vypořádání mezibankovních obchodů se zlatem. Tento nový standard bude fungovat pod hlavičkou Šanghajské zlaté burzy, podle oficiálních dat největší burzy fyzického zlata na světě.

Číňané jsou nejen největšími producenty, ale i největšími spotřebiteli zlata na světě. Nový fix tedy vzniká v situaci, kdy se Čína snaží získat větší vliv na světové dění a utváření ceny zlata.

„To jen dál potvrzuje zájem Číny o trh se zlatem a snahu země o dominanci v oblasti světového finančnictví,“ konstatoval analytik společnosti Zlato.cz David Marášek.

Podle viceguvernéra čínské centrální banky (PBoC) povede tento krok k urychlení zdravého růstu čínského trhu se zlatem a jeho následné internalizaci. Lze předpokládat, že nový zlatý fix může být alternativou k londýnskému fixu, který se již delší dobu potýká s nařčením ohledně manipulace cen žlutého kovu.

Server Fastmarkets také informoval, že na vytváření nového zlatého fixu se budou podílet převážně čínské banky, ale jsou údajně zastoupeny i zahraniční instituce. Pravděpodobně se zlatého fixu navázaného na juan zúčastní všech 10 bank, které jsou oficiálními tvůrci trhu šanghajské burzy. Jedná se o Bank of China, CBC, Agricultural Bank of China, China Construction Bank, Bank of Communications, China CITIC Bank, China Merchants Bank, Industrial Bank Co, Bank of Ningbo a čínská pobočka banky ANZ.

Ze zahraničních bankovních ústavů by se měla účastnit Australia and New Zealand Banking Group, Standard Chartered a HSBC. Banky se už na pravidlech obchodování dohodly.

Autor: Dylan Saint-Germain
Zdroj: Bulliondesk
Foto Shutterstock