K loňskému růstu HDP přispěla zejména spotřeba domácností a zvýšená investiční aktivita. Ve čtvrtém čtvrtletí byl růst podpořen hlavně zpracovatelským průmyslem. V porovnání s předchozím čtvrtletím sice HDP klesl o 0,1 procenta, ale z pohledu hrubé přidané hodnoty výkonnost české ekonomiky i nadále mezičtvrtletně rostla, a to o půl procenta, uvedl ČSÚ.
Podle analytika Vladimíra Pikory z firmy Next Finance představuje mezičtvrtletní pokles HDP na konci roku zlom hospodářského cyklu. „Nyní už bude ekonomika zpomalovat a výhledově přejde do recese,“ sdělil. Ekonom Viktor Zeisel z Komerční banky uvedl, že výkon ekonomiky lépe ukazuje hrubá přidaná hodnota, která podle něj pokračovala v solidním růstu.
„Na mírné zpomalení růstu (v posledním čtvrtletí) měly vliv zejména mimořádné události v energetice a chemickém průmyslu,“ uvedli statistici. Například elektrárenská skupina ČEZ přišla kvůli loňskému odstavení bloků v jaderné elektrárně Dukovany podle vedení skupiny o 2,5 miliardy korun. Ještě několikanásobně vyšší ztráty způsobil loni požár v chemičce Unipetrolu u Litvínova, a to podle studie Allianz asi 12,4 miliardy.
Před krizí v roce 2007 rostla česká ekonomika o více než pět procent. Poté se růst propadl zhruba na polovinu, a v letech 2009, 2012 a 2013 HDP klesal. Až předloni ekonomika opět posílila, a to o dvě procenta. Letos podle analytiků růst domácího hospodářství zvolní. „V roce 2016 poroste v rozmezí 1,3 až 1,7 procenta. V roce 2017 bude klesat o 0,9 až 0,2 procenta,“ odhadl Pikora. „Očekáváme, že české hospodářství letos přidá 2,6 procenta,“ sdělil Zeisel.
Silný růst s varováním
Česká ekonomika loňským růstem konečně překonala svou dosud nejvyšší hodnotu z předkrizového roku 2008, reagovali analytici na dnešní předběžné odhady vývoje hrubého domácího produktu (HDP). Kaňkou je podle nich výsledek za poslední čtvrtletí, za níž stojí zejména technické potíže v energetice a chemickém průmyslu, konkrétně neplánované odstávky rafinérie Unipetrolu a dukovanské elektrárny ČEZ.
Česká ekonomika podle předběžného odhadu ČSÚ loni stoupla o 4,3 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí meziroční růst HDP zpomalil proti předchozím čtvrtletím na 3,9 procenta, mezičtvrtletně se téměř nezměnil. „Růst české ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí poměrně citelně zaostal za očekáváními. Ta tak úplně nenaplnil ani růst za celý loňský rok,“ řekl ČTK analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. To však podle něj nic nemění na tom, že to byl z pohledu české ekonomiky rok výjimečně úspěšný. Horší než očekávané výsledky v jeho poslední čtvrtině jsou však zřetelným varováním, že letos se podobný výkon opakovat nebude, dodal.
Poslední čísla mírně pošramotila obrázek o české ekonomice jako evropském tygrovi, doplnil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Nejde přitom podle něj jen o čtvrté čtvrtletí, možná důležitější se zdá propad meziročního tempa pod čtyři procenta. To naznačuje, že předchozí čtvrtletí byla revidována dolů o tři desetiny procentního bodu. V ekonomice se nejspíš projevilo prosincové zpomalení průmyslové výroby, podotkl. Analytik Next Finance Vladimír Pikora míní, že mezičtvrtletní pokles HDP o 0,1 procenta znamená zlom hospodářského cyklu. „Nyní už bude ekonomika zpomalovat a výhledově přejde do recese,“ varoval.
Meziroční růst HDP byl i ve čtvrtém čtvrtletí tažen zejména oživující se domácí poptávkou a čerpáním evropských dotací, uvedla Adéla Körtvelyová z auditorské a poradenské sítě BDO. Loňské jednorázové faktory, především evropské dotace, působily na výrazný růst ekonomiky. To se však letos kvůli odeznění těchto faktorů už neočekává, dodala.
Také analytička Raiffeisenbank Helena Horská letos čeká růst pod tři procenta. Hlavním tahounem bude podle ní spotřeba domácností podporovaná růstem mezd a platů. Překvapit mohou ale investice firem, pokud se nezaleknou současné nejistoty na zahraničních trzích. „Pak může i letos růst ekonomiky mírně překvapit. Rekordy ale nečekáme,“ podotkla.
Zdroj: ČTK
Editor: js
Foto: Shutterstock