
Zdá se, že všechno začalo náhodou. Po dobu asi třiceti let let se fenetylin používal jako jako lék na zvýšení výkonu v západoněmeckém sportovním světě. Podle trenéra Petra Neururera tuto drogu více než polovina sportovců brala zcela pravidelně [1]. Bulharští drogoví dealeři dokázali vytěžit nové příležitosti z nové doby, a během období od rozpadu Sovětského svazu až po vstup Bulharska do Evropské unie začali tuto drogu vyrábět a nelegálně exportovat do Německa pod názvem Captagon.
Dvě mafiánské skupiny byly soupeřily v důležitém zápase – byly to Vasil Iliev Security (VIS), a Bezpečnostní pojišťovna (SIC), společnost, která zaměstnávala Karateku Bojku Borissova. Tento vrcholový sportovec a přednášející na Policejní akademii vytvořil společnost pro ochranu významných osobností, a stal se osobním strážcem minulého prosovětského prezidenta Todora Jivkova. Jako tělesná stráž sloužil i Simeonovi II. z rodu Saska-Cobourg-Gotha. Jakmile se Simeon II. se stal ministerským předsedou, Borissov byl jmenován hlavním ředitelem Ministerstva vnitra. Poté byl zvolen i starostou hlavního města Sofie.
Roku 2006 John Beyrle, velvyslanec Spojených států pro Bulharsko (a následně i Rusko), načrtl Borissovův charakter v důvěrném faxu, jehož obsah zveřejnila Wikileaks. Uniklý dokument odhalil světu to, že je Borissov napojen na dva hlavní mafiánské bosse, Mladena Mihaleva (alias „Madžho») a Roumena Nikolova (známého po přezdívkou «Pašaa») [2], zakladatele SIC.
Jeho článek z roku 2007 se opíral o zprávu vypracovanou velkou švýcarskou společnosti. V čtvrtletníku amerického Kongresu se tvrdí, že nechal pod koberec zamést řadu vyšetřovacích případů na ministerstvu vnitra, a že sám byl zapleten do 28 mafiánských vražd. Zřejmě se stal pracovním partnerem Johna E. McLaughlina, zástupce ředitele americké CIA. Říká se o něm, že pro CIA zřídil tajné vězení v Bulharsku a že pomáhal zajistit vojenskou základnu v rámci projektu pro útok na Írán, tvrdí dále čtvrtletník [3].
Jürgen Roth, německý specialista na organizovaný zločin kvalifikoval Bojku Borissova jako «bulharského Al Caponeho» [4].
Poté se Borissov sám stal ministerským předsedou, a i když jeho země byla v NATO a evropské unii, byl zverbován CIA na pomoc v tajné válce proti Mouamaru el-Kadáfímu. Boiko Borissov vedl dodávky drogy Captagon od mafiánské agentury SIC pro bojovníky džihádu a Al-Kajdy v Libyi. CIA zjistila, že syntetickou drogu lze konzumentům zpřístupnit smícháním s přírodním „lékem“, hašišem, který navíc zvýšil účinnost substance. Výsledná směs usnadnila manipulaci s bojovníky a udělala z nich efektivní zabijácké stroje, zjistila studie Bernarda Lewise [5]. Krátce nato Borissov rozšířil svůj drogový trh o Sýrii.
Ale teď to nejdůležitější, CIA ve jménu této země, člena bývalé Varšavské smlouvy a čerstvého člena NATO, a zakoupila od Borissova sovětské zbraně za 500 milionů dolarů, načež je dopravila do Sýrie – především to bylo 18.800 přenosných protitankových granátometů a 700 protitankových raketových systémů Konkurs.
Na konci roku přerušila CIA své objednávky a na pozici odběratele ji vystřídala Saúdská Arábie, která byla díky tomu schopna obstarat moderní výzbroj daleko pokročilejší než přežitek ze sovětské éry. Dostupnými se rázem staly moderní materiály NATO jako je drátem ovládaná protitanková střela BGM-71 TOW aj. Brzy byl režim Rijádu podporován Spojenými arabskými emiráty. [7].
V červnu 2014 CIA zesílila tlak vyvíjený na Bulharsko. V tomto roce zakázala agentura Bulharsku přístup k ruskému plynovodu South Stream, který by dokázal zásobovat západní Evropu [8]. Toto rozhodnutí odstřihlo Bulharsko od dosti významného zdroje příjmů. A nejen to – také vedlo ke zpomalení ekonomického růstu v Evropské unii, jak je popsáno ve Wolfowitzově plánu [9], přičemž také došlo k zavedení evropských sankcí proti Rusku, což unie provedla pod záminkou ukrajinské krize, a také za účelem rozvoje těžby břidlicového plynu v regionu východní Evropy [10], a nakonec také proto, aby udržela mezinárodní zájem na svržení Syrské arabské republiky, která se byla mohla stát potenciálně významným exportérem zemního plynu. [11].
Nejnovější zprávou tedy je, že Bulharsko, členský stát NATO a Evropské unie – i nadále nelegálně dodává drogy a zbraně Al-Kajdě a Daesh (pejorativnější označení pro ISIS), navzdory nedávné rezoluci č. 2253, kterou jednomyslně přijala Rada bezpečnosti OSN.
Autor: Thierry Meyssan
Zdroje: Voltairenews, NWOO
Editor: Daniel Hron