Zlato (oz) / USD
2 512,00
1,08 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Brexit může Británii srazit do recese, varují politici

Pokud se Britové v červnovém referendu rozhodnou pro odchod z Evropské unie, může to srazit britskou ekonomiku na rok do recese a připravit ji o nejméně půl milionu pracovních míst. V dalším z řady varování před ekonomickými důsledky takzvaného brexitu to dnes uvedli britský ministerský předseda David Cameron a ministr financí George Osborne. Do jednoho z nedůležitějších strategických rozhodnutí Británie za poslední desítky let zbývá přesně měsíc.

Britská libra by v případě brexitu toho ztratila na hodnotě, což by vedlo k prudkému nárůstu spotřebitelských cen. Foto: Shutterstock
Britská libra by v případě brexitu toho ztratila na hodnotě, což by vedlo k prudkému nárůstu spotřebitelských cen. Foto: Shutterstock

„Byla by to recese, kterou bychom si vyrobili sami,“ uvedl podle agentury Reuters David Cameron. Obdobně George Osborne upozornil, že do nejhlubší hospodářské recese od konce druhé světové války spadla Británie teprve před osmi lety.

„Britský lid pracoval tvrdě, aby se naše země dostala zpátky do sedla. Chceme to opravu všechno vyhodit?,“ uvedl také podle serveru BBC ministr. Pokud by v referendu zvítězili příznivci odchodu z EU, přišla by Británie podle něj do dvou let od hlasování o nejméně půl milionu pracovních míst. Britská libra by kromě toho ztratila na hodnotě, což by vedlo k prudkému nárůstu spotřebitelských cen.

Vypsání referenda slíbil Cameron v rámci kampaně před posledními parlamentními volbami, které jeho konzervativci loni v květnu nakonec přesvědčivě vyhráli. V únoru se premiér dohodl s šéfy států a vlád EU na nové podobě vztahů mezi Londýnem a Bruselem, nyní vede kampaň za pokračování členství své země v unii.

Nejasné průzkumy

Průzkumy veřejného mínění před referendem dlouhodobě nepřinášejí jasné předpovědi, takže je možné očekávat těsný výsledek. Podle posledních anket mírně vzrostl podíl odpůrců brexitu, kterých je například podle společnosti YouGov 44 procent proti 40 procentům těch, kteří budou hlasovat pro odchod z unie. Některé průzkumy také ukázaly, že v rozhodování voličů nabývá na významu právě ekonomický faktor. Stoupenci Británie mimo EU se snaží kontrovat tvrzením, že pouze odchod z EU může zmírnit vysokou úroveň migrace.

Britské ministerstvo financí dnes zveřejnilo novou analýzu krátkodobých rizik, podle které by britská ekonomika po dvou letech od případného vítězství brexitu mohla být menší až o šest procent, než kdyby se Britové rozhodli v EU zůstat.

Příznivci odchodu země z EU ale tvrdí, že nejnovější analýza neříká nic o výhodách odchodu z osmadvacítky, ani o možných záporech způsobených krizí v eurozóně. „Tato zpráva je kvůli tomu kategoricky nespravedlivá a zkreslená,“ uvedl bývalý britský ministr práce a zastánce brexitu (odchodu Británie z EU) Iain Duncan Smith, který opustil vládu v polovině března.

(ČTK)

Další z kategorie Články