Zlato (oz) / USD
2 755,27
0,40 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Anketa: Co si o zlatu myslí analytici v Česku

Server Zlato.cz položil předním analytikům z investičních fondů, bankovních domů a poradenských společností zdánlivě jednoduchou otázku: Kam se v letošním roce bude ubírat cena zlata? Rozmanité odpovědi ukázaly, jak složitá může v dnešní době být úvaha o zajištění celoživotních úspor.

„Zlato se v závěru loňského roku sesunulo až na úrovně z roku 2010, tedy na dosah hranice 1000 dolarů za trojskou unci (31,1 gramů). Zpomalení globálního růstu doprovázené výrazným nárůstem volatility (proměnlivosti) na trzích a snížením očekávání růstu úrokových sazeb v USA v úvodu letošního roku vytvořilo základ pro silný obrat sentimentu. Ten je dobře doložitelný například prudkým růstem objemu investičního zlata v průběhu února,“ konstatoval Patrik Hudec z investiční společnosti Generali Investments CEE.

„Nejoptimističtější odhady hovoří o růstovém potenciálu zhruba do výše deseti procent do konce letošního roku. Osobně jsem ale prozatím skeptičtější,“ míní Filip Fyrbach z GE Capital. „Současné zmrtvýchvstání ceny zlata jde totiž především na vrub spekulativnímu kapitálu, který putuje do zlatem zajištěných ETF fondů. Bez zotavení fyzické poptávky, kterou tradičně představují spotřebitelé z Číny a Indie, je stabilní růst ohrožen. Nezájem o zlaté šperky dokazuje i diskont oproti tržní ceně, se kterým se zlaté produkty v těchto zemí prodávají.“

Mnohem optimističtější je analytik finančních trhů Next Finance Jiří Cihlář: „První poměrně silná bariéra leží na úrovni 1300 dolarů, druhá těsně pod hladinou 1400 dolarů za trojskou unci. Hladina 1400 dolarů bude pro zlato letos pravděpodobně nedostižná. Další růst cen zlata bude z největší části záležet na tom, jak dlouho bude vládnout nervozita na globálních trzích. Ta by měla na trzích především kvůli obavám ze zpomalující Číny ještě nějakou dobu vydržet. Hladina 1300 dolarů za unci proto pro zlato letos rozhodně není nedostižná.“

„Růst ceny zlata v tomto období není nic výjimečného a je do značné míry sezónní v důsledku souhry několika technických faktorů, obdobně jako je to v červeneci a v srpnu. Naopak druhé čtvrtletí bývá pro zlato zpravidla slabší. Posun nad 1300 dolarů by pro mnohé jistě byl velkým překvapením,“ upřesnil svou krátkodobou prognózu Patrik Hudec.

Oproti tomu je hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Broška mnohem skeptičtější: domnívá se, že cena zlata letos opět klesne až na 1025 dolarů za troyskou unci. Tedy zhruba o 200 dolarů proti současným cenám. Ale do budoucna je i Broška uměřeně optimistický: „Čekáme ekonomický růst a návrat inflace, což by cenu zlata mělo podpořit. Ale geopolitické zvraty mohou s tímto scénářem výrazně zahýbat,“ řekl.

Jak daleko se ekonomové dokáží ve svých prognózách rozejít naznačují následující dva názory: „Cena zlata by se letos v průběhu roku mohla pohybovat ‎na úrovni 1500 dolarů za unci. Vše bude záležet na vývoji měnových politik centrálních bank a na situaci na kapitálovém trhu, kde nyní narůstá nervozita,“ tvrdí hlavní ekonom obchodníka s cennými papíry Colosseum František Bostl.

„Spíš než růst ceny této komodity, očekáváme postupný pokles její ceny, když by v roce 2016 měla dosáhnout průměrných 1000 dolarů. Situace by se mohla změnit v případě opravdu výrazného zpomalení světové ekonomiky nebo dokonce přímo recese, když by zlato sloužilo jako zajištovací aktivum. Takovému scénáři však přikládáme pravděpodobnost pouze 20%,“ nesouhlasí ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

A co na to hlavní analytik společnosti Zlato.cz David Marášek? „Je vcelku logické, že odhady analytiků jsou spíš skeptické. Banky tradičně a z podstaty svého byznysu investice do zlata nerady doporučují. Předpokládáme, že silný začátek roku – kdy zlato posílilo o téměř 20 % a je nejvýnosnějším aktivem, bude pokračovat. Ve světle negativních výnosů a úrokových sazeb se zlato, démonizované jako neproduktivní aktivum s nulovým výnosem, začíná jevit jako zajímavá alternativa.“

Marášek připomíná, že nejvyšší výnosy přicházejí vždy v první fázi po změně trendu. A tak optimisticky očekává, že se zlato může letos dostat až k úrovni 1433 dolarů za unci. „Co je však pro Čechy podstatnější, je fakt, že cena zlata vyjádřená v korunách je nyní pouhých 9,8 % od svých historických maxim dosažených v listopadu 2012, kdy unce stála 34 600 korun. Je proto velmi pravděpodobné, že se v roce 2016 dočkáme rekordní ceny zlata v českých korunách a budeme následovat 35 měn světa, ve kterých je zlato na historických rekordech už nyní.“

Letos by si i podle převážné části skeptiků mělo zlato svoji cenu přinejmenším udržet. Jemně převládá názor, že jsou možnosti dalšího růstu. Konečnou odpověď však přinesou prosincové ceny zlata. V posledním měsíci roku bývají obvykle nejvyšší.

Autor: Rudolf Marek
Foto: Shutterstock

Další z kategorie Články