Zlato (oz) / USD
2 755,27
0,40 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analýza: Střízlivý pohled na globální ekonomiku

Přední světové instituce zhoršují letošní výhled a současně upozorňují na rostoucí rizika. Po osmi letech tištění peněz, nulových – a v mnoha případech i záporných – úrokových sazeb se západní ekonomiky nejsou schopny dostat na svůj standardní hospodářský růst. Problémem je historicky nejvyšší míra zadlužení vládního, korporátního i soukromého sektoru, která škrtí výdajový optimismus.

Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) předpokládá v letošním roce vývoj globální ekonomiky o něco horší, než ještě v listopadu 2015 předpokládala. Podle OECD poroste letos globální HDP o 3 procenta, ale oproti listopadové prognóze je tento odhad o 0,3 procentního bodu nižší.

 

Organizace spojených národů (OSN) 13. 5. 2016 zhoršila předpověď růstu světové ekonomiky na letošní rok jen na dokonce 2,4 %, zatímco ještě v prosinci jej odhadovala na 2,9 %. Za zhoršení odhadu může zejména nepříznivý vývoj v zemích Latinské Ameriky a Afriky, uvádí pololetní prognóza OSN.

 

Riziko finanční nestability se podstatně zvýšilo a některé země rozvíjejících se trhů jsou zranitelné případnými měnovými otřesy a dopady vysokého vnitřního zadlužení. Uvádí ve zprávě OECD. Mezi významnými ekonomikami, které se nachází v ekonomické recesi, jsou zatím jen Brazílie a Rusko. Propad se ale ukazuje daleko hlubší a déletrvající, než se původně předpokládalo. Největší ekonomika Latinské Ameriky se podle OECD letos propadne o 4 %, zatímco předchozí predikce počítala jen o 2,8 %.

 

Tlak na globální ekonomiku

 

Americká ekonomika podle OECD čelí kvůli sílícímu dolaru „protivětru“, který začíná negativně ovlivňovat exporty, a kvůli laciné ropě, což tlumí investice do energetiky. Poslední report hrubého domácího produktu na první kvartál letošního roku byl jen na půl procenta, i přes odhady na 0,7%. Je zde ještě zásadnější úskalí; celkové zadlužení světa se za posledních osm let dále prohloubilo a dosáhlo takových úrovní, že se stává silným zdrojem globálních problémů. Až přijde další recese, zjistíme, že velkou část těchto dluhů nebude nikdy možné splácet, natož zcela splatit. Bude to velmi nepříjemné pro všechny, kteří věří, že vlastní hodnotná aktiva.

 

Naděje však umírá naposledy, možná že světoví bankéři znovu vymyslí něco „chytrého“, jako například daleko hlubší záporné úrokové sazby, zestátnění penzijních fondů anebo „shazování peněz z helikoptér“.

 

David Marášek

Autor je hlavním analytikem Zlato a.s.

 

Další z kategorie Články