Zlato (oz) / USD
2 502,23
0,07 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zbavte se rychle dolaru, radí banka J. P. Morgan

Ti, kdo sázejí na růst dolaru, by měli své pozice rychle vyklidit. „Dolar si po volbách užil dlouhý běh do kopce, ale administrativa Donalda Trumpa se rozhodla tento vývoj zastavit a krom toho jsou před námi ještě další problémy,“ varuje čerstvá analýza finančního domu J. P. Morgan. Devizoví stratégové banky začali dolar směňovat za japonský jen a švýcarský frank v návaznosti na komentáře prezidenta Trumpa a jeho obchodních poradců, že americká měna vyběhla příliš vysoko.

Důvěru v dolar rozleptávají nejasné vzkazy z Bílého domu, uvádějí ve zprávě stratégové J. P. Morgan. Foto: iStock

„Důvěru v dolar rozleptávají nejasné vzkazy z Bílého domu,“ uvádějí ve zprávě stratégové J. P. Morgan. „Dolar ztratil 45 procent z toho, co získal po Trumpově zvolení. Nejvíc ztratil vůči jenu.“ Dolarový index DXY, který měří americkou měnu vůči koši konkurenčních měn, sice na začátku ledna vyskočil na 14leté maximum v naději, že Trumpova administrativa bude stimulovat ekonomiku USA, podnítí inflaci a úrokové sazby porostou. Nicméně naděje, které vyhnaly také akcie na rekordní maxima, se v posledních týdnech rozplynuly. Trhy se nyní snaží vyrovnat se s nevyzpytatelnými kroky nového prezidenta.

„Dolar tak zažil nejhorší leden za posledních 30 let. Začalo to 17. ledna, kdy Trump označil dolar za příliš silný vzhledem k takovým měnám jako čínský juan a japonský jen. A pak, minulý týden, šéf nově utvořené National Trade Council (Národní rada pro obchod) Peter Navarro řekl, že euro je hrubě podhodnocené a obvinil Německo, že toho zneužívá ve svůj prospěch,“ komentuje situaci server Market Watch.

Tyto výroky naznačují, že nová americká vláda je rozhodnuta zvrátit dvě desetiletí trvající politiku silného dolaru a stlačit americkou měnu dolů. Slabší měna zlevní americké zboží v Evropě i v Asii, a pomůže zvyšovat vývoz.

„Jak se tohle všechno vyvine, se teprve uvidí, ale zdá se, že rozumná strategie se zaměří na snížení hodnoty dolaru vůči měnám států, jež mají buď velký bilaterální obchodní přebytek s USA, nebo je jejich měna výrazně podhodnocena nebo ve velkém měřítku ovlivňují měnu přetrvávajícími finančními intervencemi,“ domnívají se analytici J. P. Morgan.

Konkrétně poukazují na japonský jen a švýcarský frank jako měny, které by mohly být vůči dolaru silnější. Japonská měna proto, že Japonsko má velký bilaterální přebytek obchodu s USA a uměle podhodnocovanou měnu, frank proto, že ve Švýcarsku měnové zásahy překročily práh únosnosti natolik, že je americké ministerstvo financí považuje za manipulaci s měnou.

Morganův bankovní dům není sám, kdo si myslí, že by se nadšení pro dolar mělo zchladit. Údaje z Commodity Futures Trading Commission (Nezávislá vládní komise pro obchody s futures) ukázaly, že spekulanty na růst dolaru zklamal pokles jeho hodnoty, a to již čtvrtý týden v řadě, na nejnižší úroveň od loňského října.

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika