Zlato (oz) / USD
1 927,73
0,24 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Vedro v Číně brzdí ekonomiku; zavírá továrny a omezuje dodávky elektřiny

Nejhorší vlna veder v Číně za posledních 60 let prohlubuje ekonomické problémy země způsobené výlukami souvisejícími s bojem proti nemoci covid-19. Úřady tento týden nařídily továrnám v několika hlavních výrobních regionech pozastavit výrobu, aby se ušetřila elektřina, informoval server amerického listu The Washington Post (WP).

slunce
Nejhorší vlna veder v Číně za posledních 60 let prohlubuje ekonomické problémy země způsobené výlukami souvisejícími s bojem proti nemoci covid-19. Foto: iStock

Provincie S‘-čchuan, kde žije více než 80 milionů lidí, v pondělí oznámila, že do soboty zastaví provoz továren v 19 městech a prefekturách, aby se ušetřila elektřina pro domácnosti. Také další oblasti na jihu Číny nařídily upřednostnit dodávky elektřiny pro provoz klimatizací.

Pozastavení provozu továren ukazuje, jak klimatické změny prohlubují hospodářské problémy Číny. Úředníci varovali, že země pravděpodobně nesplní svůj letošní cíl růstu ekonomiky o 5,5 procenta, protože omezení způsobená bojem s nemocí covid-19 narušují obchod a běžný život.

Očekává se, že prudké vlny veder, jako je ta letošní, budou se zhoršující se změnou klimatu v Číně stále častější. V současnosti platí v 11 provinciích varování před teplotami nad 40 stupňů Celsia.

Čína je největším emitentem oxidu uhličitého na světě a snaží se prezentovat jako globální lídr v opatřeních proti změnám klimatu. Vyzdvihuje přechod na elektrická vozidla a další opatření. Mluvčí Národní komise pro rozvoj a reformy Ťin Sien-tung však uvedl, že země se musí při výrobě elektřiny více spoléhat na uhlí, protože vlna veder a sucho výrazně snižují produkci elektřiny z vodních elektráren. Země také pokračuje ve výstavbě nových uhelných elektráren.

Vnitrozemská provincie S‘-čchuan se v posledních letech stala mezinárodním centrem výroby díky nižším výrobním nákladům ve srovnání s pobřežními regiony. Vyrábí se tam řada zboží na vývoz, včetně elektroniky, nábytku a potravin. Státní média uvedla, že v červenci měla provincie S‘-čchuan rekordní spotřebu elektřiny.

Čína v pondělí zveřejnila nové statistické údaje za červenec. Ty mimo jiné ukázaly, že míra nezaměstnanosti roste, zatímco hospodářské oživení zpomaluje. Svoji daň si vybírají nová ohniska nemoci covid-19 a právě i vlny veder. Nezaměstnanost mezi mladými se zvýšila na rekordních 19,9 procenta. Mluvčí statistického úřadu Fu Ling-chuej na tiskové konferenci řekl, že vysoké teploty na jihu Číny měly nepříznivý dopad na ekonomické aktivity, vliv pandemie na podniky pak znamená, že firmy nemohou nabízet tolik pracovních míst mladým lidem jako dříve.

Představitelé Číny doufali v letošním roce v silnější růst ekonomiky před důležitým podzimním sjezdem Komunistické strany Číny, kdy se všeobecně očekává, že současný prezident Si Ťin-pching poruší precedens a zůstane ve funkci i na třetí funkční období. V posledních měsících dal také prezident jasně najevo, že politiku nulové tolerance vůči covidu-19 nezruší.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika