Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Trump pomáhá americkým bankám zvyšovat zisky

Velkým americkým bankám pomohlo zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. Pro mnohé v prvním čtvrtletí představoval naději na nižší daně a slabší regulaci finančního sektoru a na vyšší růst ekonomiky. Je proto paradoxem, že ve chvíli, kdy finanční ústavy začaly oznamovat vykázané kvartální zisky, začala mezi finančníky bujet skepse související s Trumpem prosazovanou politikou.

Nejlepšího kvartálního výsledku mezi velkými americkými bankami dosáhla investiční banka Morgan Stanley. Foto: iStock

Jako první své kvartální výsledky oznámila už před týdnem největší americká banka (podle aktiv) JPMorgan Chase & Co, které meziročně stoupl čistý zisk o 17 procent na 6,45 miliardy dolarů (zhruba 162 miliard Kč). Zisk na akcii tak meziročně vzrostl o 30 centů na 1,65 dolaru. Banka těžila ze stoupajícího objemu poskytnutých úvěrů i z růstu příjmů z obchodování na finančních trzích.

O 17 procent vzrostl meziročně zisk také čtvrté největší bance v USA, Citigroup. Výsledek za první čtvrtletí zní 4,09 miliardy dolarů (102,8 miliardy Kč), což pro akcionáře znamená nárůst zisku na jednu akcii 1,10 USD před rokem na letošních 1,35 dolaru.

Téhož dne zveřejnila své první letošní kvartální výsledky třetí největší banka v USA a zároveň největší poskytovatel hypoték, Wells Fargo & Co. Meziročně si banka nijak výrazně nepolepšila, ale poprvé za více než rok a čtvrt alespoň „zůstala na svém“ a neklesl jí zisk. Ten dosáhl v čistém výše 5,5 miliardy dolarů (138,2 miliardy Kč). Problémy banky lze shrnout následovně: Nedaří se jí přilákat nové klienty, a to i proto, že dosud neutichl její skandál s falešnými účty, má nižší příjmy z hypoték a vyšší náklady.

Bank of America Corp., druhé největší bance ve Spojených státech, vzrostl v prvním čtvrtletí zisk o 40 procent na 4,86 miliardy USD (122 miliard Kč). Banka těží především z dlouho očekávaného růstu úrokových sazeb, zvýšily se však i příjmy z obchodování. Zisk ovšem velmi závisí na vyšších úrokových sazbách, protože banka má velký objem vkladů a hypotečních cenných papírů, které jsou vysoce senzitivní na vývoj úroků.

O 80 procent na 2,16 miliardy dolarů (54 miliard Kč) zvýšila meziročně svůj zisk investiční banka Goldman Sachs. Banka uvedla, že ke zlepšení jí pomohl segment investičního bankovnictví. Zisk na akcii vzrostl na 5,15 dolaru z 2,68 dolaru před rokem. Přestože tato čísla na první pohled vypadají dobře, zaostávají za odhady analytiků a i generální ředitel banky Lloyd Blankfein označil čtvrtletní výsledky za nejednoznačné. Akcie banky v pak reakci na zveřejněné výsledky hospodaření ztratily během prvního dne více než tři procenta.

Nejlepšího kvartálního výsledku mezi velkými americkými bankami dosáhla investiční banka Morgan Stanley, které stoupl čtvrtletní zisk o 74 procent na 1,84 miliardy dolarů (46 miliard Kč) a překonal tak veškerá očekávání analytiků. Zisk na akcii tak činí 1 dolar oproti loňským 55 centům. „Jde o jeden z našich nejlepších čtvrtletních výsledků za poslední léta,“ komentoval výsledky šéf banky James Gorman. Za stejné období loňského roku banka vydělala „pouze“ 1,06 miliardy dolarů.

Toho, že se americkým bankám díky vyšším úrokovým sazbám zvyšují zisky, si samozřejmě povšiml Mezinárodní měnový fond (MMF). Ve své nejnovější zprávě o globální finanční stabilitě upozornil na rizika, která by mohlo přinést plánované snižování daní a oslabení regulace finančního sektoru v USA. Větší daňové reformy v minulosti podle MMF většinou provázel nárůst rizikovějšího chování: Firmy si více půjčovaly, což v letech 1990 a 2008 skončilo hospodářskou recesí.

(luk)

Další z kategorie Světová ekonomika