Zlato (oz) / USD
1 924,69
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Trhy nevěří, že Fed zvýší úroky už v březnu

Finanční trhy v USA stále méně věří, že dojde ke zvýšení základní úrokové sazby v březnu. Důvody skepse jsou různé, ale ten, který vyčnívá, je prostý fakt, že představitelé Fedu (centrální banky) budou mít na toto rozhodnutí málo času. Data o vývoji zaměstnanosti v únoru budou zveřejněna pět dní před zasedáním Fedu a data o inflaci pouhé hodiny před tím, než má padnout rozhodnutí.

Geopolitické problémy mohou Fed znovu přibrzdit. Foto: iStock

„Trh uznává, že Fed má právo svůj záměr vetovat,“ řekl agentuře Bloomberg Jim Bianco, který se na finančním trhu pohybuje tři desetiletí. „I kdyby dostal neuvěřitelně příznivá čísla, může to být příliš pozdě.“ Nemluvě o tom, že nedávné údaje o růstu mezd byly zklamáním, březnový kalendář zveřejňování ekonomických údajů skutečně pracuje proti Fedu. „A centrální banka málokdy zmáčkne spoušť hned po vydání dat,“ poznamenává Bloomberg.

„Skutečnost, že se data neuvolní s dostatečným předstihem, bude určitě problém,“ míní vedoucí amerického ekonomického výzkumu britské banky Barclays Michael Gapen. „Fed chce, aby trh počítal s tím, že březen je stále ve hře, ale to nutně neznamená, že sazby změní,“ domnívá se i Clayton Triick, finanční manažer společnosti Angela Oak Capital Advisors, která spravuje 5,5 miliardy dolarů.

Obligace rovněž cosi naznačují

Svůj signál vyslal i trh se státními dluhopisy. Výnos desetiletých obligací kvůli obavám z rychlejšího růstu inflace a prohlubování rozpočtového deficitu, a také kvůli rostoucí nervozitě ohledně francouzských voleb, se letos snížil na 2,33 % oproti 2,64 % v polovině prosince.

Jeden z prodejců obligací, firma Jefferies, volá po vyšších sazbách od března. Ale také v anketě Bloombergu říká, že je možné, že zvýšení přijde až v červnu vzhledem k tomu, že záplava relevantních ekonomických dat přijde těsně před rozhodnutím Fedu.

A tak se zdá, že proti březnu mluví všechno. Obchodníci s futures tomu dávají jen 40% šanci. Když Fed zvyšoval sazby v prosinci 2015 a v prosinci 2016, šance byly 74 % a 100 %. Představitelé Fedu sice říkají, že sazby mohou zvýšit „poměrně brzy“, pokud trh práce a inflace splní očekávání. Ale chtějí si být jisti, že investoři na to budou připraveni. „Určitě nechceme překvapit trhy,“ uvedla prezidentka Clevelandského Fedu Loretta Mesterová v TV Bloomberg. Šéfka Fedu Janet Yellenová a místopředseda Stanley Fischer mají naplánováno pohovořit o ekonomické kondici země 3. března.

Fed podle obchodníků blufuje

Agentura Bloomberg uspořádala anketu mezi 23 akreditovanými obchodníky se státními dluhopisy od BNP Paribas po Goldman Sachs v níž se zeptala, kdy ke zvýšení úrokových sazeb podle nich dojde.

Obchodníci v současné době vidí možnost, že v březnu ze 38 %, v květnu ze 61,3 % a červnová pravděpodobnost dosáhla 74,6 %. „Nemyslím, že květen je ve hře,“ domnívá se šéf Medley Global Advisors Paul Richards: „Francouzské volby, které představují někoho, jako je Le Penová, jsou prostě příliš velké riziko.“

První pobřeznové zasedání Fedu připadá na 3. května, tedy mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb ve Francii, v nichž euroskeptická kandidátka Marine Le Penová vede průzkumy veřejného mínění.

To zvyšuje obavy, že geopolitické problémy mohou Fed znovu přibrzdit. V loňském roce se ke zvýšení sazeb odhodlala americká centrální banka až v prosinci, když čekala, jak dopadne červnový brexit. „Také překvapivá devalvace čínského juanu v roce 2015 způsobila zmatek v harmonogramu centrální banky,“ připomíná Bloomberg a dodává „Fed podle obchodníků blufuje.“

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika