Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Tok ruského plynu do EU přes Ukrajinu se podle Kyjeva může příští rok zastavit

Rusko by mohlo do konce příštího roku uzavřít jednu z posledních tepen, kterou proudí ruský plyn do Evropy. V příštím roce totiž vyprší smlouva Ukrajiny s Gazpromem o tranzitu plynu a šance, že se Kyjev a Moskva dohodnou na prodloužení pětileté tranzitní smlouvy podepsané v roce 2019 jsou malé. Řekl to v rozhovoru s listem Financial Times (FT) ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko. Trasa přes Ukrajinu představuje téměř pět procent celkového dovozu plynu do Evropy.

plynovod
Rusko by mohlo do konce příštího roku uzavřít jednu z posledních tepen, kterou proudí ruský plyn do Evropy. V příštím roce totiž vyprší smlouva Ukrajiny s Gazpromem o tranzitu plynu. Foto: iStock

„Opravdu si neumím představit, jak by to mohlo být bilaterálně,“ řekl Haluščeno na otázku, zda by Ukrajina po loňské invazi byla připravena dohodu s Moskvou znovu projednat. Dodal, že Ukrajina se připravuje na omezení dodávek.

Loňské rozhodnutí Moskvy snížit dodávky do Evropy vyvolalo energetickou krizi, zvýšilo inflaci a náklady na život po celém kontinentu. Plynovod přes Ukrajinu je jednou ze dvou tras, kterými nadále ruský plyn teče, i když v omezeném objemu. Podle údajů konzultační společnosti ICIS tvořily v květnu dodávky ruského plynu přes Ukrajinu zhruba polovinu rakouského dovozu plynu a v případě Slovenska dokonce 95 procent dovozu.

Evropa by měla být relativně připravena na další snížení dodávek, když se v minulosti na podobné snížení adaptovala omezením poptávky a nalezením alternativních cest dovozu, jako jsou dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG), dodal ministr.

EU loni výrazně investovala do dovozu LNG a přijala nařízení na zvýšení skladovacích kapacit, aby odvrátila případný nedostatek plynu poté, co se dodávky ruského plynu do Evropy po invazi Moskvy na Ukrajinu snížily.

Bez tranzitní trasy přes Ukrajinu bude ruský plyn možné dodávat do Evropy pouze plynovodem TurkStream. Ten využívají země na jihovýchodě Evropy a v květnu se na dodávkách plynu do Evropy podílel třemi procenty.

Haluščenko naznačil, že evropští politici si možná budou přát projednání dohody o dodávkách. V roce 2019 evropská delegace zprostředkovala trojstranné rozhovoru s Ruskem a Ukrajinou. Podle analytiků však tentokrát není pravděpodobné, že by se stalo něco podobného, protože je obtížné si představit jednání s Moskvou.

Současný kontrakt byl podepsán na poslední chvíli v prosinci 2019, zhruba 24 hodin před vypršením předchozí dohody. Kontrakt zajistil tok ruského plynu přes Ukrajinu do konce roku 2024. Gazprom souhlasil, že v roce 2020 pošle přes Ukrajinu minimálně 65 miliard metrů krychlových plynu a v období let 2021 až 2024 nejméně 40 miliard metrů krychlových plynu ročně. Ukrajině to zajistilo příjmy z tranzitu sedm miliard USD (151,3 miliardy Kč). Rusko však posílá v současnosti přes Ukrajinu jen zhruba 12 miliard metrů krychlových ročně a Kyjev si stěžuje, že dostává méně peněz, přestože je ve smlouvě dohodnuto, že dostane zaplaceno za plný tranzit bez ohledu na to, zda bude dohodnutý objem odeslán.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika