Zlato (oz) / USD
1 913,25
0,51 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Spojené státy vyčerpaly limit pro zadlužení, hrozí jim fiskální krize

Spojené státy ve čtvrtek večer vyčerpaly stanovený limit pro zadlužení, který činí 31,4 bilionu dolarů (694,2 bilionu Kč). Demokraté a republikáni se nedokázali shodnout na jeho zvýšení, zemi tak hrozí fiskální krize, uvedla agentura Reuters. Znamená to, že bez politické shody by se vláda později mohla potýkat s nedostatkem peněz na financování své agendy a na provoz všech vládních úřadů.

dluh
Spojené státy ve čtvrtek večer vyčerpaly stanovený limit pro zadlužení, který činí 31,4 bilionu dolarů (694,2 bilionu Kč). Demokraté a republikáni se nedokázali shodnout na jeho zvýšení, zemi tak hrozí fiskální krize. Foto: iStock

Ministryně financí Janet Yellenová informovala kongresové lídry včetně předsedy Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho, že její úřad už začal k řízení hotovostních toků využívat mimořádná opatření. Díky nim Spojené státy mají čas do 5. června, aby situaci vyřešily, pokud se chtějí vyhnout platební neschopnosti.

Republikáni, kteří nově mají ve Sněmovně reprezentantů těsnou většinu, si chtějí počkat, až ministerstvo financí své nouzové nástroje vyčerpá. Doufají, že pak si dokážou u prezidenta Joea Bidena a v Senátu snáze vynutit navrhované výdajové škrty. Senát mají nadále pod kontrolou lidé z Bidenovy Demokratické strany.

Šéfové firem a nejméně jedna ratingová agentura varovali, že pokud se spory o zvýšení limitu pro zadlužení potáhnou příliš dlouho, může to zneklidnit finanční trhy a zhoršit vyhlídky globální ekonomiky. Ta se teprve vzpamatovává z dopadů pandemie a mezitím čelí zvýšenému geopolitickému napětí.

Od 60. let minulého století už Spojené státy limit pro zadlužení zvýšily zhruba osmdesátkrát. Svým finančním závazkům země vždy dostála, a platí tak za jednoho z nejspolehlivějších dlužníků na světě.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika