Na začátku procesu byla velmi důležitá rychlost,“ řekl Powell v pololetním slyšení před sněmovním výborem. Odkazoval přitom na tempo, kterým zástupci Fedu loni zvyšovali úrokové sazby. „Nyní to není příliš důležité,“ dodal.
V příštích měsících může mít smysl pokračovat ve zvyšování sazeb, ale mírnějším tempem, reagoval Powell na otázky zákonodárců ohledně plánů centrální banky. Načasování dalších zvýšení bude vycházet z příchozích hospodářských údajů, řekl.
Šéf Fedu varoval, že ke zkrocení inflace bude třeba vyšších úrokových sazeb. Oslabil tak názor investorů, že centrální banka se blíží ke konci svého cyklu zpřísňování měnové politiky. Americké akciové indexy reagovaly poklesem.
Fed minulou středu na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru nechal podle očekávání základní úrokovou sazbu beze změny v rozmezí pět procent až 5,25 procenta. Zástupci centrální banky v průměru očekávají další dvě zvýšení úroků o čtvrt procentního bodu do konce roku. K tomuto jejich záměru přispívá překvapivě přetrvávající inflace a posílení trhu práce.
Zákonodárci na Powella s ohledem na krach několika bank na začátku tohoto roku naléhali ohledně plánů Fedu na posílení regulace regionálních a velkých bank a dohledu nad nimi. Rada Fedu podle Powella zatím nehlasovala o změnách bankovních pravidel. Úpravy se nicméně zvažují. Největší americké banky „jsou velmi dobře kapitalizované“, poznamenal Powell. Centrální banka podle něj musí být opatrná, aby nepoškodila obchodní model menších věřitelů.
(ČTK)