Představitelé sektoru jsou znepokojeni, odvětví se podle nich ocitlo na křižovatce. Vyplývá to ze zprávy odvětvové organizace Oil & Gas UK. Podaří-li se letos provést 12 vrtů, pak bude letošní rok na stejné úrovni s rokem 1965. To byl druhý rok, kdy v Severním moři začala moderní éra průzkumu nalezišť.
Ropné a plynárenské firmy za posledních pět snížily v Severním moři průzkumnou aktivitu o 50 procent. „To představuje riziko, že odvětví nebude schopno realizovat svůj potenciál,“ upozornila výkonná ředitelka Oil & Gas UK Deirdre Michieová.
„Z toho propadu je zřejmé, že společnosti se rozhodly provádět jen ty nejkonkurenceschopnější a nejvýnosnější vrty,“ dodal manažer organizace Ross Dornan.
Díky zvýšení cen ropy sice toto odvětví letos schválilo šest nových projektů, na kompenzaci produkce ze stárnoucích nalezišť to ale nestačí. Pokud má být potenciál Severního moře využit, musejí podniky investovat do průzkumu nových polí i do jejich rozvoje.
Oil & Gas UK odhaduje, že takzvaný tvrdý brexit, a tedy i přijetí podmínek Světové obchodní organizace (WTO), by náklady sektoru zvýšil o 500 milionů liber (14,4 miliardy Kč) ročně. V případě nejlepšího scénáře pro brexit, kdy by Evropská unie uplatňovala minimum poplatků, by odvětví naopak mohlo každoročně 100 milionů liber ušetřit.
(ČTK)