
Za největším propadem ekonomiky minimálně za 73 let je hlavně koronavirus a opatření proti jeho šíření. Podle předběžné zprávy zveřejněné před měsícem největší ekonomika světa klesala ročním tempem 31,7 procenta.
V prvním čtvrtletí americká ekonomika vykazovala v ročním přepočtu pětiprocentní pokles. V posledním čtvrtletí loni ještě rostla, a to tempem 2,1 procenta ročně.
Kvůli rychlému šíření nového koronaviru se americká vláda na konci března rozhodla citelně utlumit ekonomickou aktivitu. Zavřít musela řada firem, což se dotklo například hotelů, restaurací, barů a dalších služeb. Desítky milionů lidí se tak ocitly bez práce. Služby mají přitom na tvorbě HDP ve Spojených státech hlavní podíl.
Míra nezaměstnanosti v USA v srpnu klesla na 8,4 procenta z 10,2 procenta v předchozím měsíci. Poprvé od dubna se tak dostala pod desetiprocentní hranici. Údaje o zářijovém vývoji nezaměstnanosti zveřejní americké ministerstvo práce v pátek.
Až dosud zaznamenaly Spojené státy nejhlubší hospodářský propad ve své poválečné historii v roce 1958, kdy byl prezidentem Dwight Eisenhower. HDP tehdy ve čtvrtletí spadl o deset procent.
(ČTK)