Zlato (oz) / USD
1 919,46
0,56 %
Jistota ve vlastních rukou
0

NYT: Investoři prodávali akcie po brífincích Bílého domu

Zatímco činitelé Bílého domu koncem února ujišťovali americkou veřejnost, že je pandemie covidu-19 pod kontrolou a nepředstavuje pro Spojené státy významné riziko, na dvou soukromých setkáních s představenstvem konzervativního Hooverova institutu byla jejich sdělení pesimističtější. Zprávy o obavách vlády se pak dostaly k vybraným elitním investorům, kteří na nich následně postavili svou obchodní strategii, jež vedla ke znatelným propadům amerických akciových trhů, píše list The New York Times.

Hrozí v USA stále více nekontrolovatelný rozmach nákazy a uvědomují si činitelé Bílého domu související rizika více, než si jsou ochotni připustit na veřejnosti? Foto: iStock

Prezident Donald Trump 24. února ve veřejném vystoupení prohlásil, že je koronavirus v USA „velmi pod kontrolou“, a vyjádřil se také k dobrému stavu akciových trhů. Ten samý den však jeho ekonomičtí poradci sdělili představenstvu Hooverova institutu, že si nejsou jistí tím, jak pandemie zasáhne americkou ekonomiku. Řada z členů představenstva jsou štědří dárci Republikánské strany.

O den později pak ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow na další soukromé schůzce s vedením institutu prohlásil, že je virus nyní v USA pod kontrolou, ale že administrativa neví, jak se bude situace dál vyvíjet. Ten samý den přitom veřejnost ujišťoval, že jsou Spojené státy před virem hermeticky uzavřeny.

Z obou schůzek pořídil zápis investor William Callanan, podle nějž bylo jejich celkovým vyzněním to, že v USA stále více hrozí nekontrolovatelný rozmach nákazy a že si činitelé Bílého domu uvědomují s ní související rizika více, než jsou ochotni připustit na veřejnosti. Callanan tyto své poznatky poslal několika spřízněným investorům, kteří o nich informovali některé další obchodníky. Pár z nich pak The New York Times sdělilo, že tyto vnitřní informace řídily jejich strategii po další týden obchodování, kdy na trzích nastala velmi nestabilní situace. V den, kdy se zpráva začala šířit mezi investory, zaznamenal americký index Standard & Poor’s 500 propad o téměř 300 bodů oproti maximům z předchozího týdne.

Již o několik dnů dříve přitom v Bílém domě kolovalo varování prezidentova poradce Petera Navarra, podle nějž by virus v USA mohl ohrozit až dva miliony životů. Trump také již 7. února řekl v nahraném telefonickém rozhovoru novináři Bobu Woodwardovi, že se koronavirus šíří vzduchem a že je covid-19 nebezpečnější nemoc než chřipka. Na veřejnosti však svoje výroky mírnil a tvrdil, že má vláda situaci pod kontrolou a že virus sám zmizí. Později uvedl, že tak činil proto, aby mezi Američany nevyvolal paniku.

Americká vláda již několik měsíců vyšetřuje počínání některých senátorů, kteří po schůzkách za zavřenými dveřmi s činiteli tajných služeb ohledně pandemické situace začali odprodávat akcie firem, u nichž očekávali vzhledem k šíření nákazy propad. Na veřejnosti přitom politici tvrdili, že je situace pod kontrolou. Kvůli kauze například dočasně odstoupil z čela výboru pro činnost tajných služeb republikánský senátor Richard Burr.

Podle právních expertů je však situace s brífinky pro představenstvo Hooverova institutu odlišná a není jasné, zda lze takové počínání považovat za obchodování s využitím neveřejných informací. Ministerstvo spravedlnosti a americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) by při snaze dokázat pochybení u investorů, kteří jednali na základě zpráv od Callanana, čelila řadě právních překážek, píše The New York Times.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika