Zlato (oz) / USD
2 333,56
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

MMF nepředpokládá, že zhorší výhled globální ekonomiky, uvedla šéfka fondu

Mezinárodní měnový fond (MMF) pravděpodobně nezhorší svou říjnovou prognózu, podle které světová ekonomika v letošním roce vykáže růst o 2,7 procenta. Uvedla to šéfka fondu Kristalina Georgievová. Upozornila přitom, že situace na trzích práce zůstává příznivá a že se nenaplnily obavy z výrazného růstu cen ropy.

globální ekonomika
„Hospodářský růst v roce 2023 dál zpomaluje,“ sdělila novinářům Kristalina Georgievová v sídle MMF ve Washingtonu. Foto: iStock

Georgievová nicméně uvedla, že světovou ekonomiku letos čeká další obtížný rok a že inflace se drží na vysokých úrovních. „Hospodářský růst v roce 2023 dál zpomaluje,“ sdělila novinářům v sídle MMF ve Washingtonu. „Pozitivnější stránkou je odolnost trhů práce. Dokud mají lidé zaměstnání, tak i při vyšších cenách utrácejí. A to podporuje hospodářský výkon,“ citovala Georgievovou agentura Reuters.

Říjnová prognóza MMF předpokládá, že růst světové ekonomiky loni zpomalil na 3,2 procenta z předloňských šesti procent. Podle Georgievové fond očekává, že růst se na přelomu letošního a příštího roku odrazí ode dna a začne znovu nabírat na tempu.

Šéfka MMF poukázala na naděje, že důležitým motorem růstu světové ekonomiky by se nyní měla znovu stát Čína. Naplnění těchto nadějí však bude podle ní záviset na tom, zda Peking setrvá u svého rozhodnutí ukončit politiku nulové tolerance vůči nemoci covid-19. Přísná opatření proti šíření koronaviru uplatňovaná v rámci této politiky loni v Číně výrazně brzdila hospodářskou aktivitu.

Georgievová rovněž předpověděla, že pokud by se Spojené státy, které jsou největší ekonomikou na světě, dostaly do technické recese, pak bude tato recese pravděpodobně pouze mírná. Technická recese se obvykle definuje jako alespoň dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

Podle šéfky MMF nicméně kolem budoucího vývoje světové ekonomiky zůstává velká nejistota, mimo jiné kvůli hrozbě eskalace války na Ukrajině. „Nacházíme se nyní ve světě náchylnějším k šokům a musíme počítat s tím, že může nastat vývoj, o jakém jsme vůbec neuvažovali,“ uvedla Georgievová.

Světová banka (SB) tento týden zhoršila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 1,7 procenta ze tří procent předpokládaných v červnu. Poukázala na negativní hospodářské důsledky vysoké inflace, rostoucích úrokových sazeb a války na Ukrajině. Varovala také, že v případě dalšího nepříznivého vývoje by světová ekonomika mohla sklouznout do recese.

Hospodářský růst ve Spojených státech letos podle SB zpomalí na půl procenta z loňských 1,9 procenta. Loni v červnu přitom Světová banka letošní růst americké ekonomiky odhadovala na 2,4 procenta. V eurozóně nyní SB na letošní rok počítá se stagnací ekonomiky, zatímco v červnu předpovídala růst, a to o 1,9 procenta.

Hospodářský růst v Číně loni podle SB v důsledku koronavirových restrikcí zpomalil na 2,7 procenta z předloňských 8,1 procenta. V letošním roce nyní Světová banka očekává zrychlení tempa růstu na 4,3 procenta. Je však pesimističtější než v červnu, kdy letošní růst čínské ekonomiky odhadovala na 5,2 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika