Zlato (oz) / USD
1 915,27
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Jaké základní úrokové sazby mají hlavní světové centrální banky?

Základní úroková sazba České národní banky se již tento měsíc dostane nad tři procenta. U našich severních soudů Polská centrální banka minulý týden zvýšila svou úrokovou sazbu na 1,75 procenta a v Maďarsku ji zvedla tamní centrální banka už v polovině listopadu na 2,1 procenta, přičemž dnes se očekává další zvýšení o 30 bazických bodů.

Švýcarská centrální banka (na snímku) má aktuálně základní úrokové sazby v mínusu na hodnotě -0,75 procenta. To je mezi ekonomicky vyspělými zeměmi světa absolutně nejnižší hodnota. Ilustrační foto: Shutterstock.com

Jeden by z toho mohl získat pocit, že centrální banky po celém světě zvyšují své repo sazby, ale při bližším pohledu zjistíme, že tomu tak rozhodně není. Tak například eurozóna, respektive Evropská centrální banka (ECB) drží základní sazby na nule už od března 2016.

Základní sazby ECB dosáhly svých nejvyšších hodnot v letech 2000-2001, kdy atakovaly pětiprocentní hranici. Od roku 2008 padaly, s výjimkou následujících tří let 2009-2011, strmě dolů až na nynější nulu. Zatím se má za to, že na zvýšení úrokových sazeb ECB si ale budeme muset počkat až do prosince 2023.

Švýcarská centrální banka držela nulové sazby v letech 2011-2014. V tom roce se posunuly do mínusu a aktuálně jsou na hodnotě -0,75 procenta. To je mezi ekonomicky vyspělými zeměmi světa absolutně nejnižší hodnota. Druhou zemí se zápornou základní sazbou centrální banky je Japonsko, kde -0,10 procenta platí od ledna 2016.

PSALI JSME: Úroková sazba ČNB se na jaře může podle člena bankovní rady dostat na čtyři procenta

Na opačné straně nuly jsou ve srovnání s tím poměrně výrazně velké a lidnaté státy, jako je Čína se sazbou 3,85 procenta, následovaná Indií s rovnými čtyřmi procenty, Ruskem, kde aktuální sazba činí 7,5 procenta a Brazílií, kde tamní centrální banka začátkem prosince nasadila sazbu na 9,25 procenta.

Ve Spojených státech drží tamní centrální banka, Federální rezervní systém (Fed), základní úrokové sazby mezi nulou a čtvrtinou procenta, od loňského jara, stejnou sazbu přitom uplatňoval i v letech 2008-2015. První zvýšení úrokových sazeb Fedu ekonomové očekávají již v červnu příštího roku.

Pro porovnání uvádíme ještě aktuální základní úrokové sazby dalších významných centrálních bank: Britská Bank of England 0,1 procenta, australská Reserve Bank od Australia rovněž 0,10 procenta, kanadská Bank of Canada 0,25 procenta a novozélandská Reserve Bank of New Zealand 0,75 procenta. Všechny aktuální údaje v tomto článku pocházejí z odborného serveru Investing.com.

PSALI JSME: Dolar posiluje, investoři vyhlížejí zasedání americké centrální banky

(luk)

Další z kategorie Světová ekonomika