Zlato (oz) / USD
2 333,56
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Italská vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok

Italská vláda včera schválila návrh státního rozpočtu na příští rok a poslala ho Evropské komisi k posouzení. Oznámil to italský premiér Giuseppe Conte. Navrhovaný rozpočet se schodkem 2,4 procenta zahrnuje například zavedení základního příjmu pro chudé či snížení věku pro odchod do důchodu, napsala agentura Reuters.

Closeup of coin 2 euroItalský ministr hospodářství a financí Giovanni Tria vyjádřil přesvědčení, že dokáže rozpočtové plány znepokojené Evropské komisi vysvětlit. Foto: iStock

Rozpočtové plány italské vlády v posledních týdnech vyvolaly obavy mezi investory i kritiku ze strany Evropské unie. Vláda koncem září oznámila, že na příští rok plánuje zmíněný rozpočtový schodek 2,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což představuje trojnásobek ve srovnání s cílem předchozí vlády.

Italský ministr hospodářství a financí Giovanni Tria vyjádřil přesvědčení, že dokáže rozpočtové plány znepokojené Evropské komisi vysvětlit. „Myšlenka, že by tento rozpočet mohl zničit Evropu, je naprosto nepodložená,“ prohlásil. Deficit, který je o 0,6 procenta pod přípustnou hranicí stanovenou unijními pravidly, označil za zcela normální.

Koaliční vláda tvořená pravicovou stranou Liga a protestním Hnutím pěti hvězd (M5S) se dostala k moci v červnu, a to mimo jiné díky slibovanému snižování daní a zvyšování sociálních výdajů. Podle koalice je zapotřebí využít rozpočtovou politiku k podpoře hospodářského růstu.

Vicepremiér a šéf M5S Luigi Di Maio oznámil, že základní příjem pro chudé, který je klíčovým bodem volebního programu jeho strany, bude zaveden od března. Státní pokladnu by v příštím roce měl stát 10 miliard eur (255 miliard korun).

Zadlužení Itálie přitom v současnosti dosahuje zhruba 131 procent HDP, takže je druhé nejvyšší v eurozóně po Řecku. Vládní rozpočtové plány se však narozdíl od Bruselu setkávají v Itálii s pochopením: podle pátečního průzkumu jej schvaluje 52 procent Italů, zatímco proti je jen 38 procent z nich.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika