
Rozpočtové plány italské vlády v posledních týdnech vyvolaly obavy mezi investory i kritiku ze strany Evropské unie. Vláda koncem září oznámila, že na příští rok plánuje zmíněný rozpočtový schodek 2,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což představuje trojnásobek ve srovnání s cílem předchozí vlády.
Italský ministr hospodářství a financí Giovanni Tria vyjádřil přesvědčení, že dokáže rozpočtové plány znepokojené Evropské komisi vysvětlit. „Myšlenka, že by tento rozpočet mohl zničit Evropu, je naprosto nepodložená,“ prohlásil. Deficit, který je o 0,6 procenta pod přípustnou hranicí stanovenou unijními pravidly, označil za zcela normální.
Koaliční vláda tvořená pravicovou stranou Liga a protestním Hnutím pěti hvězd (M5S) se dostala k moci v červnu, a to mimo jiné díky slibovanému snižování daní a zvyšování sociálních výdajů. Podle koalice je zapotřebí využít rozpočtovou politiku k podpoře hospodářského růstu.
Vicepremiér a šéf M5S Luigi Di Maio oznámil, že základní příjem pro chudé, který je klíčovým bodem volebního programu jeho strany, bude zaveden od března. Státní pokladnu by v příštím roce měl stát 10 miliard eur (255 miliard korun).
Zadlužení Itálie přitom v současnosti dosahuje zhruba 131 procent HDP, takže je druhé nejvyšší v eurozóně po Řecku. Vládní rozpočtové plány se však narozdíl od Bruselu setkávají v Itálii s pochopením: podle pátečního průzkumu jej schvaluje 52 procent Italů, zatímco proti je jen 38 procent z nich.
(ČTK)